10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Akkuyu Nükleer Santrali’nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini doğruladı. 

Konu ile ilgili açıklama Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi. Peskov, Erdoğan ile Putin arasında bir telekonferans üzerine çalıştıklarını söyledi. Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Evet, gerçekten de Akkuyu’nun üçüncü bloğunun inşaatının ana aşamasının başlaması için temel atma vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Putin arasında bir telekonferans düzenlemek üzere bir tören hazırlanıyor. “dedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sözcüsü, son zamanlarda devlet başkanlarının “çok detaylı bir telefon görüşmesi” gerçekleştirdiklerini ve bu görüşme sırasında bu tür olası bir telekonferansı programlarına dahil ettiklerini söyledi.

Hatırlanacağı üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk nükleer enerji üretecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde üçüncü reaktörün temelinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in 10 Mart’ta katılacağı online program ile atılacağını açıklamıştı.

Akkuyu NGS İnşaat Projesi

Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Türkiye’de VVER-1200 reaktörlü dört güç ünitesine sahip, toplam 4800 MW kurulu güç kapasiteli Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşa edilmesini öngören İşbirliği Anlaşması 12 Mayıs 2010’da imzalandı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen ilk NGS projesidir. Uzun süreli kontrat kapsamında şirket, santralin tasarımı, yapımı, bakımı, işletmeye alımı ve işletmeden çıkarılması gibi yükümlülükleri üstleniyor.

Yaklaşık 20 milyar dolara mal olacak olan projenin %99,2’lik hissesi Rus Devlet Kuruluşu Rosatom’a ait bulunuyor.

Projenin gerçekleştirilmesi için gerekli ekipman ve ileri teknoloji ürünlerinin büyük bölümü Rus işletmeler tarafından tedarik edilmekte ancak proje, Türk şirketlerin ve farklı ülkelerden şirketlerin inşaat ve montaj işlerine azami ölçüde katılımını da öngörüyor.

Hükümetlerarası Anlaşma uyarınca Akkuyu NGS’nin işletmesinde yer almaları için Türk öğrenciler, Rusya’daki yükseköğretim kurumlarında nükleer uzman yetiştirme programlarına katılıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...