10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya'dan ABD'ye İran çağrısı

Rusya’dan ABD’ye İran çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’ye İran nükleer anlaşması sorununun çözümüne ilişkin çabaları aktifleştirme çağrısında bulundu.

Lavrov, Cenevre’deki Silahsızlanma Konferansı’na çevrim içi katılarak, silah kontrolü, nükleer silah ve uzayda silahlanma meselelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzayda silahlanma yarışı tehdidinin büyüdüğüne dikkati çeken Lavrov, ABD ve müttefiklerinin uzayda silah sistemlerinin konuşlandırılması yönünde adımlar attığını belirtti.

Lavrov, uzayın barışçıl amaçlarla araştırılmasından yana olduklarını vurgulayarak, Çin ile bu konuda anlaşma tasarısı hazırladıklarını aktardı.

“Uluslararası toplum için öneme sahip yönlerde çabaları aktifleştirmeye çağırıyoruz”

NATO’nun nükleer silah alanındaki eylemlerine değinen Lavrov, NATO’nun Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) karşı adımlar attığına dikkati çekti.

Lavrov, bunun kabul edilemez olduğunun altını çizerek, “Amerikan nükleer silahlarının ABD’ye geri gönderilmesi ve bu silahların yabancı ülkelerde konuşlandırılmasıyla ilgili altyapının ortadan kaldırılması gerekiyor.” dedi.

NPT bağlamında, Orta Doğu’da nükleer ve diğer kitle imha silahlarından arındırılmış bölgenin oluşturulmasıyla ilgili sorunların çözümüne yönelik yapıcı yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Lavrov, “Bu, İran nükleer anlaşmasının etrafındaki durum için de geçerlidir. Başta ABD’nin yeni yönetimi olmak üzere, herkesi uluslararası toplum için öneme sahip yönlerde çabaları aktifleştirmeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

“Rusya-ABD ilişkilerinde öngörülebilirlik seviyesi sağlandı”

Lavrov, ABD ve Rusya arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) uzatıldığını da anımsatarak, şunları kaydetti:

“Böylece en büyük nükleer cephaneye sahip olan Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerde öngörülebilirlik seviyesi sağlandı. Ayrıca stratejik istikrarı etkileyen tüm faktörlerin dikkate alınması zorunluğuyla, silah kontrolü konusunda ilerideki müzakerelerin temeli oluşturuldu.”

Silah kontrolü meselesine de değinen Lavrov, “Uluslararası alandaki silah kontrol mimarisinin daha fazla bozulmasını önlemek için her zamankinden daha yapıcı bir diyaloğa ihtiyaç var.” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...