1 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Ambalaj üreticileri uyardı; Maliyet artıyor, fiyat da artacak

Ambalaj üreticileri uyardı; Maliyet artıyor, fiyat da artacak

Rusya’da ambalaj üreticileri, hammadde maliyetlerindeki değişim nedeniyle ürün fiyatlarındaki artış konusunda uyardı.

 Rus Üreticileri Birliği (Rusprodsoyuz) gıda üretiminde maliyet payı yaklaşık  yüzde 30  olan ambalajlama maliyetlerindeki artışın, yakın zamanda satış fiyatlarına yansıyacağı konusunda uyardı. Tedarikçiler bu durumu ambalajlamada kullanılan polietilen hammaddesinin artan fiyatıyla açıkladı.

Antitekel İdaresi mektupla uyarıldı

Bünyesinde 400’den fazla gıda üreticisini bulunduran Rus Üreticileri Birliği yöneticisi Dmitriy Vostrykova, bir mektupla Rusya Federal Antitekel İdaresi’ni maliyet artışları konusunda uyardı. Vostrykova plastik ambalaj üretim maliyetlerindeki yüzde 10-15 lik fiyat artışının geçerliliğini kontrol edilmesini istedi.

Polietilen yüzde 30 arttı

Mektupta, geçtiğimiz temmuz ayından bu yana yüzde 25−30 civarında artış gösteren ve ambalajlamada kullanılan polietilen hammaddesi fiyatlarınının 2020 sonundan itibaren üretim maliyetlerine yansımaya başladığı konusundaki uyarı da yer aldı.

Rus Üreticiler Birliği Başkan Yardımcısı Dmitriy Leonov yaptığı açıklamada “Ambalaj, gıda üretim maliyetlerinin yüzde 30’una denk geliyor. Bu durum, üreticilerin ürünlerindeki fiyat artışını etkileyemeyeceği bir faktördür” dedi.

Rusya Federal Rekabet Kurumu yetkilileri, gerek görüldüğü taktirde müdahele tedbirleri almaya hazır olduklarını belirtti.

Uyarı mektubu ilgili birimlere ulaştırıldı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkilileri, hammaddelerdeki fiyat artışı konusunda plastik ambalaj üreticileri tarafından gönderilen mektubu aldıklarını, bu mektubu Rusya Federal Rekabet Kurumu’na yönlendirdiklerini açıkladı.

Rusya’nın en büyük plastik ambalaj üreticileri ‘Poli-Plast’, Comus-Ambalaj’, ‘Technopark-Fleks’, ‘Protey’ ve Danafleks- Nano’ firmaları, işbirliği yaptıkları tedarikçilerini  yüzde 10-15 civarındaki fiyat artışı konusunda uyardıklarını açıkladı.

“Hammadde fiyat artışı sürecek”

Himpartners Şirketi Genel Müdürü Konstantin Rzyaev yaptığı açıklamada “ Uluslararası polimer üretiminde son zamanlardaki bazı kısıtlamaların ve lojistiğinde yaşanan bazı sıkıntıların artan fiyatlarla bağlantılı. Hammaddedeki fiyat artışı devam edecektir. Şuan, ambalaj üreticileri Kasım ve Aralık ayında temin ettikleri polimer hammaddesini kullanıyor. 2 ay sonra daha yüksek maliyetle temin ettikleri hammaddeyi kullanacaklar. Bu da doğal olarak fiyatlara yansıyacak” ifadesini kullandı.

Birkaç gün önce Rusya’da bulunan büyük market zincirleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı, kuş gribi nedeniyle ortaya çıkan talep artışı sonrası yumurta ve kümes hayvanı satış fiyatlarında  yüzde 10’luk artış konusunda uyarmıştı.

Bakanlık,  kuş gribinden dolayı oluşabilecek arz talep dengesi ve yem maliyetlerindeki artışın, yumurta ve kümes hayvanı fiyatlarına yansıyacağını öngördüklerini belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.