1 Mart 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova’da rekor kar yağışı

Moskova’da rekor kar yağışı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Şubat ayı mevsim normallerinin üzerinde kar yağdığı belirtildi. Başkente yağan kar oranının 1956’dan beri en yüksek seviye olduğu açıkladı.  

Moskova’da Cuma gününden Cumartesi sabahına kadar, Şubat ayı mevsim normallerinin üçte birinden fazla oranında kar yağdı.

Rekor; 15 milimetre

Kar yağışının günlük yağış rekorunu kırdığını belirten Fobos Hava Durumu Merkezi Baş Uzmanı Mihail Leus, “Bu sene, 2019’da belirlenen 13.6 milimetrelik bir önceki rekordan daha fazla yağış gerçekleşti (15 milimetre)” şeklinde konuştu.

Kar kalınlığı 40 santimetre oldu

12 Şubat’ta şehirdeki kar örtüsünün yüksekliği 40 santimetreye ulaştı, bu kışın başından bu yana maksimum değer oldu.

1956’dan beri en yüksek oran

Meteorolog, önceki rekorun 13 Şubat 1956’da kar yığınlarının 60 santimetre yükseldiği zaman kaydedildiğini belirterek “Bugün ise bulutlu hava bekleniyor, kar yağışları devam edecek, yer yer kar fırtınaları, zaman zaman kötü havanın tezahürleri kuvvetli olacak” dedi.

Aynı zamanda bugün Moskova’daki hava sıcaklığı eksi 12-14, Oblast’ta eksi 11’den eksi 16’ya kadar olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.