1 Mart 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova'da Yehova Şahitleri'ne operasyon: 16 Adreste arama ve gözaltı yapıldı

Moskova’da Yehova Şahitleri’ne operasyon: 16 Adreste arama ve gözaltı yapıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Yehova Şahitleri’ne operasyon düzenledi. 16 adreste aramaların yapıldığı operasyonda bazı üyeler gözaltına alındı.

 Rusya’da yasaklanan Yehova Şahitleri’nin bazı üyelerinin gözaltına alındığı belirtildi.

Yasak olmasına rağmen faaliyet yürüttüler

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamaya göre, başkent Moskova’da yasaklanmasına rağmen açık ve çevrim içi olarak faaliyetlerini sürdürdüğü tespit edilen Yehova Şahitleri’nin bazı üyelerinin evlerine operasyon düzenlendi.

Operasyonda 16 adreste arama yapıldı, bazı Yehova Şahitleri üyeleri “aşırıcı” faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Yehova Şahitleri Rusya’da yasaklanmıştı

Rusya Yüksek Mahkemesi, 2017’de, Adalet Bakanlığının Yehova Şahitleri’nin yasaklanması için yaptığı başvuruyu değerlendirerek, grubu “aşırıcı organizasyon” olarak kabul etmiş, tasfiye edilmesi ve ülke genelinde yasaklanmasına hükmetmişti.

Kararda, Rusya’da Yehova Şahitleri’ne bağlı 395 topluluğun faaliyetlerine derhal son verilmesi ve mal varlıklarına el konulması istenmişti.

ABD, Rusya’nın söz konusu kararına tepki göstererek, yasağın kaldırılmasını istemişti.

Yehova Şahitleri de karara itiraz ederek, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşımıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.