1 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da en popüler yabancı otomobiller

Rusya’da en popüler yabancı otomobiller

Rusya’da 2020 yılındaki en popüler ikinci el yabancı otomobiller açıklandı. Ülkede en çok talep gören, ikinci el yabancı otomobil marka ve modeli Ford Focus oldu.

Avtostat, 2020’de Rusya’daki en popüler ikinci el yabancı arabaları açıkladı.

130 bin 700 adet satıldı

Avtostat analitik ajansı tarafından yapılan açıklamada “Ford Focus, geçen yıl en çok talep gören model oldu. 130 bin 700 araç satan bu model tarihte ilk kez Rus “ikinci el” piyasasında en popüler model oldu” denildi.

2020’de ikinci el otomobile talep arttı

Rusya’da 2020 yılında ikinci el binek otomobil satışları yüzde 4 artarak 4 milyon  100 bin araca yükseldi. İkinci el otomobilin, ikincil sektördeki payı ise yüzde 72,8’den yüzde 74,6’ya çıktı.

Hyundai ikinci, KIA üçüncü

Ajansa göre ikinci ve üçüncü sırada 117 bin 900 araç satan Hyundai Solaris ve 117 bin otomobil satan KIA Rio yer aldı. İlk beşte, Toyota Corolla (105 bin 400adet) ve Toyota Camry (84 bin 700 adet) yer aldı.

Listenin altıncı sırasında 81 bin adet satış hacmine sahip olan Renault Logan yer aldı. İkinci el piyasasının ilk onuna aynı zamanda Chevrolet Niva (78 bin 100 adet), Volkswagen Polo (71 bin 500 adet), Opel Astra (62 bin adet) ve Skoda Octavia (58 bin 100 adet) girdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.