16 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Yeni yıl tatili harcamaları, önceki yıla göre arttı

Yeni yıl tatili harcamaları, önceki yıla göre arttı

Rusların en çok beğendikleri tatil olan yeni yıl tatili, eğlence ve seyahat harcamaları bu yıl, 2020 yılbaşı tatiline göre  500 milyon ruble arttı.

En çok beklenilen yeni yıl tatillerinde, Ruslar eğlence ve seyahat için 22 milyar 500 milyon ruble harcadı. Bu rakam bir yıl öncesine göre 500 milyon ruble daha fazla.

Online satın alma hacmi 9 milyar ruble oldu

VTB bankası tarafından yapılan açıklamada “Yeni yıl tatillerinde Rusya’nın ülke çapında eğlence ve seyahat harcamaları geçen yıla göre 500 milyon ruble artarak 22 milyar 500 milyon rubleye ulaştı. Aynı zamanda, ana harcama kategorilerindeki online satın alma hacmi üçte bir artarak 9 milyar rubleye çıktı” ifadelerine yer verildi.

En çok harcama, ulaşıma yapıldı

Rusların yeni yılda ulaşım harcaması, yüzde 22 artarak 7 milyar 600 milyon rubleye ulaştı. Aynı zamanda en büyük artışı ise eğlenceye olan harcamalarda görüldü.  Bu harcamalar geçen yıla göre yüzde 39 artarak 3 milyar rubleye ulaşırken, otellere yapılan ödemeler, yüzde 15 artarak 386 milyon rubleye ulaştı.

Alkol harcaması 346 milyon ruble oldu

VTB’nin araştırmasına göre Rusların yeni yıl tatillerinde alkollü içeceklere olan harcamaları ise üçte bir artarak 346 milyon rubleye ulaştı.

Yiyecek harcamaları azaldo

Açıklamada aynı zamanda yemek sektörüne yapılan harcamaların, dörtte bir oranında azaldığı ve 1 milyar 800 milyon rubleye ulaştığı belirtildi.

VTB’nin verilerine göre başkentte, yemek işletmelerinin kârı bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 40 azaldı ve 723 milyon ruble oldu.

Yeni yıl harcamaları konusuna değinen VTB Başkan Yardımcısı Aleksey Kiriçek “Bu yıl, Rusların çoğu beklenildiği gibi yeni yıl tatilleri için yurt içi destinasyonlarını seçti. Bu nedenle, ülke içinde yılbaşı eğlencesine yapılan harcamaların artması doğaldır” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Khimki, Kurtinaitis’ın görevine son verdi

Rusya'nın Khimki Basketbol Takımı, başantrenör Rimas Kurtinaitis ile başarısız sonuçlar nedeniyle yollarını ayırdı.Khimki Kulübü, alınan olumsuz sonuçlar nedeniyle 60...

Rusya’nın uluslar arası rezervleri pandemiye rağmen arttı

Rusya'nın uluslar arası rezervleri 2020 yılında pandemiye rağmen, 2019'a kıyasla yüzde 7,6 oranında artarak 600 milyar dolara yaklaştı.

Rusya Sayıştay Başkanı’dan ilginç dolar yorumu geldi

Rusya Sayıştay Başkanı Kudrin'den dolar konsunda ilginç yorum geldi.Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin "ABD doları, 30-40 yıl daha dünyanın rezerv para birimi olacak" dedi.

Popova: İngiltere benzeri mutasyon bizde Haziran’da tespit edildi

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova İngiltere benzeri mutasyon, Rusya topraklarında Haziran ayında tespit edilmişti” dedi.Rusya Federasyonu topraklarında koronavirüsün yaklaşık...