17 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Tişenko : Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi gerçekleşecek

Tişenko : Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi gerçekleşecek

Ekspert RA Genel Müdürü Sergey Tişenko “Rusya’da, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi hızla gerçekleşecek” şeklinde açıklama yaptı.

Rusya’da bu yıl fiyat artış hızı ve enflasyonun, Merkez Bankası’nın yüzde 4’lük hedefine döneceği ve yılın büyük bölümünde yüzde 3-3,5 aralığında olacağı belirtildi.

Ekspert RA derecelendirme kuruluşunun Genel Müdürü Sergey Tişenko, enflasyon Rusya Merkez Bankası’nın hedefine geri dönecek mi? sorusuna verdiği cevapta “Evet ve oldukça hızlı bir şekilde dönecek. 2021 yılının çoğunda yüzde 3-3,5 koridorunda enflasyon bekliyoruz” dedi.

Enflasyon hedefi nasıl gerçekleşecek

Uzman Tişenko, bunun ekonomik faaliyetin baskı altında kalması ve tarifelerdeki artışın zamanla uzatılması nedeniyle olacağını kaydetti.

2021 yılı, enflasyon beklentileri

Merkez Bankası’nın beklentilerine göre 2021’de fiyatların artış oranı yüzde 3,5-4 olacak. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı enflasyonun beklentisi de yüzde 3,7 olarak açıklandı.

Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verilerine göre, 2020 yılı  enflasyon oranı yüzde 4,91, 2019’da yüzde 3,04 olarak gerçekleşmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hayatını kaybetti

Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sergey Kuznetsov 68 yaşında hayatını kaybetti.Büyükelçlik sosyal medya hesabından duyurdu

Karadeniz’de Rus bandıralı gemi battı

Karadeniz'in Bartın açıkların Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Üç filikada mahsur kalan gemi mürettebatının kurtarılması için çalışmalara başlandı. 5 kişi kurtarılırken,...

Dünyanın vaka sayısı 95 milyon sınırına dayandı

Dünyanın COVIC-19 vaka sayısı 95 milyon sınırına geldi. Virüs nedeniyle 2 milyon 31 bin 282 kişi hayatını kaybetti....

Rusya Büyükelçisinden, Türk Tabipler Birliği’ne Sputnik V tepkisi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği’nin  (TBB)  web sitesinde yer alan koronavirüs aşıları ile ilgili makelede, Sputnik V’ten  söz edilmemesine...