16 Ocak 2021
Ana Sayfa Gündem Pfizer ve Moderna aşıları Rusya’da yasaklandı

Pfizer ve Moderna aşıları Rusya’da yasaklandı

Rusya Federasyonu’nda devlet tescilinden geçmemiş olan Pfizer ve Moderna aşıları, kamu ve özel tıp merkezlerinde yasaklandı. Aşıların Rusya’ya ithalinin de yasak olduğu açıklandı.

Rusya Federal Sağlık Hizmetleri Gözetim Servisi (Rosdravnadzor) ülkede yabancı aşıların kullanımını yasakladığını açıkladı. Ülkedeki tüm kamu ve özel tıp merkezlerinde Pfizer ve Moderna aşılarının yapılması yasaklandı.

Yabancı aşılar için bekleme listesi

2020 yılının Aralık ayında, Hadassah-Hadassah Medical Moscow hastanesinin çağrı merkezi, Rusya Federasyonu’na Pfizer ve Moderna COVID-19 aşılarının tedarik edilmesi için görüşmelerin sürdüğünü bildirmişti. Aynı zamanda Şubat ayından önce teslimatın yapılamayacağı ve bu aşıları isteyenlerin “bekleme listesine” alınacağı belirtilmişti.

Tescil edilmeyen aşı ithal edilemez

Rusya Federal Sağlık Hizmetleri Gözetim Servisi (Rosdravnadzor) bunun üzerine “Mevcut yasaya uygun olarak, Rusya Federasyonu topraklarına ithalat ve Rusya’da devlet tescilini geçmemiş yeni koronavirüs aşılarının kullanılması yasaktır. Yasak, Rus devlet kliniklerinin yanı sıra Uluslararası Tıp çerçevesinde faaliyet gösteren özel tıbbi kuruluşlar için de geçerlidir” açıklamasını yaptı.

12 Ocak’ta Hadassah Medical Moscow hastanesi temsilcisi Anna Karabaş, yalnızca Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ülkelerinde kayıtlı ilaçların ve teknolojilerin tıp kurumunun alanında kullanılabileceğini duyurmuştu.

Rusya’ya hem tescilli hem de tescili olmayan ilaç ithalatı, Avrasya Ekonomik Birliği Gümrük Bölgesine İthali hakkındaki bildiri uyarınca izinli olarak yapılıyor.

Rusya’da an itibari ile kayıtlı iki koronavirüs aşısı bulunuyor. Bunlardan birisi, Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi tarafından üretilen Sputnik V , “Vektor” bilim merkezi tarafından geliştirilen “EpiVakKorona” aşılarıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR

Khimki, Kurtinaitis’ın görevine son verdi

Rusya'nın Khimki Basketbol Takımı, başantrenör Rimas Kurtinaitis ile başarısız sonuçlar nedeniyle yollarını ayırdı.Khimki Kulübü, alınan olumsuz sonuçlar nedeniyle 60...

Rusya’nın uluslar arası rezervleri pandemiye rağmen arttı

Rusya'nın uluslar arası rezervleri 2020 yılında pandemiye rağmen, 2019'a kıyasla yüzde 7,6 oranında artarak 600 milyar dolara yaklaştı.

Rusya Sayıştay Başkanı’dan ilginç dolar yorumu geldi

Rusya Sayıştay Başkanı Kudrin'den dolar konsunda ilginç yorum geldi.Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin "ABD doları, 30-40 yıl daha dünyanın rezerv para birimi olacak" dedi.

Popova: İngiltere benzeri mutasyon bizde Haziran’da tespit edildi

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova İngiltere benzeri mutasyon, Rusya topraklarında Haziran ayında tespit edilmişti” dedi.Rusya Federasyonu topraklarında koronavirüsün yaklaşık...