17 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların tatilde koronavirüs testi harcamaları arttı

Rusların tatilde koronavirüs testi harcamaları arttı

Yeni yıl tatillerinde Ruslar harcamalarını en çok elektronik ve koronavirüs testi için artırdı.

“Platforma OFD” İT şirketinin verilerine göre, elektronik harcamalar yüzde 27, koronavirüs testi harcamaları da  yüzde 22 arttı.

Marketlerde satış hacmi

Süpermarketlerdeki satış hacmi yüzde 3 artarken, satın alma sayısı yüzde 13 azaldı. Parasal olarak giyim ve ayakkabı satışları artarken 4 artarken, satın alma adedi yüzde 9 azaldı.

Elektronik ve ev aletleri kategorisinde ithal bileşenin payının yüksek olması, parasal olarak satış artışının ana itici gücü oldu.

Testlerin yaygınlaşması, tıbbi harcamaları artırdı

“Platforma OFD” nin uzmanlarına göre koronavirüs testlerinin yaygınlaşması nedeniyle tıbbi hizmetlere yapılan harcamalar arttı.

Şirket aynı zamanda, kafe ve restoranlarda satış ve alım sayısının azaldığını bildirdi. Parasal olarak restoranlarda satışlar yüzde 31 azalırken, satın alma sayısı yüzde 33 azaldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hayatını kaybetti

Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sergey Kuznetsov 68 yaşında hayatını kaybetti.Büyükelçlik sosyal medya hesabından duyurdu

Karadeniz’de Rus bandıralı gemi battı

Karadeniz'in Bartın açıkların Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Üç filikada mahsur kalan gemi mürettebatının kurtarılması için çalışmalara başlandı. 5 kişi kurtarılırken,...

Dünyanın vaka sayısı 95 milyon sınırına dayandı

Dünyanın COVIC-19 vaka sayısı 95 milyon sınırına geldi. Virüs nedeniyle 2 milyon 31 bin 282 kişi hayatını kaybetti....

Rusya Büyükelçisinden, Türk Tabipler Birliği’ne Sputnik V tepkisi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği’nin  (TBB)  web sitesinde yer alan koronavirüs aşıları ile ilgili makelede, Sputnik V’ten  söz edilmemesine...