13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Putin, Erdoğan'a Üçlü Zirve konusunda bilgi verdi

Putin, Erdoğan’a Üçlü Zirve konusunda bilgi verdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova’da Dağlık Karabağ konusunda yapılan üçlü toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 11 Ocak’ta Moskova’daki, 9 Kasım 2020 tarihli Dağlık Karabağ Beyannamesi’nin uygulanmasını gözden geçiren üçlü toplantısının ana sonuçları hakkında bilgi verdi.

Moskova’daki Üçlü Zirve’nin ardından liderler basın açıklaması yapmıştı

Açıklama Kremlin’den geldi

Kremlin’den yapılan açıklamada, iki lider asasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, müzakerelerin ana sonuçlarından birinin, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirme eğiliminin, barışçıl bir yaşamın kurulmasında pratik etkileşime hazırlığın, ekonomik ve ulaşım bağlantılarının engellenmesinin onaylanması olduğu vurgulandı.

Putin’in ev sahipliğinde Moskova’da gerçekleşen Üçlü Zirve

Ayrıca, Dağlık Karabağ çevresindeki durumun genel olarak istikrara kavuşması dikkate alındığında, bu yönde bir dizi önemli adım üzerinde anlaşmanın mümkün olduğunun altı çizildi.

Rusya – Türkiye koordinasyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya’nın Dağlık Karabağ sorununun çözümü çabalarına verdiği desteği dile getirerek, bölgenin ekonomik kalkınması ve karşılıklı fayda sağlayan projelerin teşvik edilmesi dahil Rusya ve Türkiye’nin eylemlerini koordine etmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Putin ve Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinde, ayrı ayrı, Rusya-Türkiye Ateşkes Kontrol Merkezinin oluşumunun ve Çatışma Bölgesi’ndeki tüm askeri eylemlerin değerlendirildiği açıklandı.

Telefon görüşmesinde ele alınan diğer konular

İkili gündemi görüşen liderler, ortak üretim ve aşı kullanımına yönelik planların uygulanması da dahil olmak üzere, karşılıklı ticaret hacminin artırılması, kilit alanlarda işbirliğinin genişletilmesi ve koronavirüs pandemisiyle mücadele görevlerine özel önem verdi.

İki lider, birbirlerinin yeni yılını kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, birbirlerinin yeni yılını kutlayarak Rusya ile Türkiye arasındaki çok yönlü ortaklığın önümüzdeki yıl daha da gelişeceğine olan güvenini dile getirdi.

Ayrıca çeşitli düzeylerde düzenli bir diyalog sürdürülmesi kararlaştırıldı.

İletişim Başkanlığı görüşme ile ilgili açıklama yaptı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımlar ele alındı, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmelerle ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Görüşmede, Putin Erdoğan’a Üçlü Zirve konusunda bilgi verdi.

Türkiye’nin bölge barışı ve istikrarına katkısı sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken katkı ve desteği sağlayacağını ifade etti. 

Dağlık Karabağ’da, Azerbaycanlıların ve Ermenilerin, barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini belirten Erdoğan, bu gerçekleştiğinde tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacaklarını dile getirdi.

Dikkatinizi çekebilir Üçlü zirveden Dağlık Karabağ’ı kalkındırma planı çıktı

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...