16 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Özbekistan’da 2020 yılı yabancı şirket sıralaması; Türkiye birinci, Rusya ikinci

Özbekistan’da 2020 yılı yabancı şirket sıralaması; Türkiye birinci, Rusya ikinci

Özbekistan’da 2020 yılı yabancı şirket sıralaması belirlendi. Ülkede 2020 yılında kurulan dış sermayeli şirketlerde Türkiye birinci, Rusya ikinci oldu.

Türkiye, geçen yıl Özbekistan’da en çok şirket kuran ülke oldu.

Türkiye 2020’de 305 şirket kurdu

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre, 2020 yılında Özbekistan’da 305 şirket kuran Türkiye, dış sermayeyle en çok şirket kuran ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı.

265 şirketle Rusya ikinci sırada

İstatistik verilere göre, geçen yıl 1.715 yabancı sermayeli şirketin faaliyete geçtiği Özbekistan’da, en çok işletme kuran ülkeler arasında Türkiye’nin ardından 265 şirket ile Rusya ikinci, 147 şirket ile Çin üçüncü oldu. 

Bu dönemde ülkede Kazakistan sermayesiyle 110, Güney Kore sermayesiyle  77 şirket kuruldu. 

Yabancı sermaye hangi kentlere yatırım yapıyor?

Yabancı sermayeli şirketler en çok ülkenin Taşkent, Semerkant ve Surhanderya bölgelerinde kurulurken, yabancı iş adamları en fazla sanayi, ticaret, inşaat ve tarım sektörlerine yatırımda bulundu.

1 Ocak 2021 itibarıyla ülkedeki yabancı sermayeli şirketlerin toplam sayısı ise 11 bin 781’e ulaştı.

2019’da ülkede yabancı sermayeli 3 bin 330 işletme kurulmuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Khimki, Kurtinaitis’ın görevine son verdi

Rusya'nın Khimki Basketbol Takımı, başantrenör Rimas Kurtinaitis ile başarısız sonuçlar nedeniyle yollarını ayırdı.Khimki Kulübü, alınan olumsuz sonuçlar nedeniyle 60...

Rusya’nın uluslar arası rezervleri pandemiye rağmen arttı

Rusya'nın uluslar arası rezervleri 2020 yılında pandemiye rağmen, 2019'a kıyasla yüzde 7,6 oranında artarak 600 milyar dolara yaklaştı.

Rusya Sayıştay Başkanı’dan ilginç dolar yorumu geldi

Rusya Sayıştay Başkanı Kudrin'den dolar konsunda ilginç yorum geldi.Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin "ABD doları, 30-40 yıl daha dünyanın rezerv para birimi olacak" dedi.

Popova: İngiltere benzeri mutasyon bizde Haziran’da tespit edildi

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova İngiltere benzeri mutasyon, Rusya topraklarında Haziran ayında tespit edilmişti” dedi.Rusya Federasyonu topraklarında koronavirüsün yaklaşık...