1 Mart 2021
Ana Sayfa Gündem Putin, Macron ile telefonda bölgesel konuları görüştü

Putin, Macron ile telefonda bölgesel konuları görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye meselelerinin ele alındığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Dağlık Karabağ’daki durum ele alındı.

Bölgede durum iyileşti

Putin’in bölgedeki durumun iyileştiğini, Azerbaycan, Ermenistan ve  Rusya’nın  10 Kasım’da Dağlık Karabağ’da ateşkesi sağlayan ortak açıklamadaki anlaşmaların uygulandığını vurguladığı görüşmede, iki lider Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde Dağlık Karabağ meselesinin çeşitli yönleriyle ilgili koordinasyonun devam ettirilmesine hazır olduğunu teyit etti.

Ukrayna meselesi görüşüldü

Ukrayna’nın doğusu meselesinin de ele alındığı görüşmede, çözüme ilişkin 2015’te yapılan Minsk anlaşmaları ve 9 Aralık 2019’da gerçekleşen Normandiya Zirvesi’ndeki anlaşmaların uygulanması konusunda girişimlerin aktifleştirilmesine ilgi gösterildi.

Rusya tarafının Donbas’a özel statünün verilmesi ve  “Steinmeier Formülü”nün  Ukrayna’nın mevzuatına dahil edilmesi gerektiğini vurguladığı görüşmede,  Normandiya Formatı kapsamında çalışmaların devam ettirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Suriye ve Libya meseleleri ele alındı

Görüşmede, Suriye ve Libya’daki durum da değerlendirildi. Taraflar, Libya’da ateşkes sürecinin uygulanması ve tüm güçlerin katılımıyla siyasi sürecinin geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.

İki lider, İran nükleer anlaşmasının korunmasına yönelik girişimlerin birleştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu da dile getirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Vietnam Moskova Büyükelçiliği, Sputnik V aşısı yaptırdı

Moskova'daki Vietnam Büyükelçiliği çalışanları, COVID-19 koronavirüs enfeksiyonuna karşı Sputnik V aşısı yaptırdı.Daha önce Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, tüm...

Emeklilik başvuruları daha sık reddedilmeye başladı

Rusya Emeklilik Fonu, vatandaşların emeklilik başvurularını daha sık reddetmeye başladı.Emeklilik Fonu’nun 2019 yılı hakkında ilk yıllık raporunda yer...

Konteyner sıkıntısı ithal ürünlerin fiyatları arttırabilir

Lojistik sektöründe son zamanlarda yaşanan konteyner kıtlığı, lojistik firmalarının navlun oranlarını artırdı.Bunun sonucunda Rusya’da ithal giyim, ayakkabı, mobilya, gıda, elektronik ve ev...

Gorbaçov: Putin ve Biden’ın bir araya gelmesi gerekiyor

Sovyetler Birliği son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya ve ABD liderlerinin görüşmesi gerektiğini belirtti.Gorbaçov, İki ülkenin liderlerinin özellikle...