spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemABD'nin Türkiye'ye S-400 yaptırım kararına, Rusya tepki gösterdi

ABD’nin Türkiye’ye S-400 yaptırım kararına, Rusya tepki gösterdi

Rusya, ABD’nin Türkiye’ye S-400 yaptırım kararına tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, kararı uluslararası hukuka karşı kibirli bir tavır olarak nitelendirdi.

Türkiye’ye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle ABD’nin aldığı yaptırım kararına Rusya Federasyonu’dan tepki geldi.

Kibirli bir tutumun başka tezahürü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Türkiye’ye S-400 yaptırım kararı almasını eleştirerek, “ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

Lavrov, resmi temaslar için bulunduğu Bosna Hersek’te basın toplantısı düzenledi.

“ABD yaptırımları hoyrat şekilde kullanıyor”

ABD’nin yaptırımları “hoyrat” bir şekilde kullandığına işaret eden Lavrov, “ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür. Elbette bu yaklaşım, askeri-teknik iş birliği de dahil olmak üzere, uluslararası arenada sorumlu bir katılımcı olan ABD’nin güvenilirliğine katkı sağlamıyor.” diye konuştu.

ABD’nin yaptırım kararı

ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Türkiye de tepki gösterdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da karara tepki göstererek, “ABD’yi (Türkiye’ye yönelik) bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve vahim yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img