spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerStavropol | Rusya Şehirleri | Ставрополь

Stavropol | Rusya Şehirleri | Ставрополь

Stavropol, Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alan Stavropol Krayı’nın başkentidir. Kent, Rusya Federasyonu’nun güney batısında yer alıyor. Moskova’ya yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktadır.

Stavropol saat farkı

2014 yılında Rusya sürekli kış saatinde kalma kararı almıştı. Bu yüzden Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildiğinden Stavropol ile arasında saat farkı bulunmuyor.

Stavropol’e nasıl gidilir?

İstanbul’dan direkt uçuşla gidilebilir. İstanbul- Stavropol seyahati,uçakla yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Stavropol Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ya da havaalanı servislerini kullanılarak gidilir.

Stavropol | Rusya Şehirleri | Ставрополь

Stavropol iklimi 

Engebeli bir yerleşime sahip olan şehirde, oldukça sert karasal iklim vardır. Kış mevsimi uzun ve oldukça şiddetli geçerken, yaz mevsiminde sıcaklıklar artıyor. Fakat bu sıcak günler de çok uzun sürmeden yerini yeniden soğuk günlere bırakıyor. Temmuz, yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 20.9 derecedir.  Ocak ayında ise ortalama sıcaklık -3,9 derece oluyor. 

Stavropol’de gezilecek yerler 

Stavropol tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya şehirlerini görmek isteyen gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, dini binalar ve çeşitli müzeler ile şehirde hoşça vakit geçirmek için çeşitli imkanlar mevcuttur.

Seraphim Tapınağı

Seraphim Tapınağı farklı dinî inançların bir arada yaşadığı Stavropol’ün en huzur dolu mekanlarındandır.

Güzel Sanatlar Müzesi

Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi, sanatın oldukça önemli olduğu Stavropol ’deki en büyük ve en zengin sanat müzesidir.

Victory Parkı ve Merkez Park 

Stavropol’ün eşsiz doğasından esintiler taşıyan ve şehir merkezinde bulunan yemyeşil iki park olup, içlerinde bulunan çeşitli tesislerle ziyaretçilerine hoşça vakit geçirten yerlerdendir. 

Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi

Müze, Stavropol tarihinde hızlı bir gezinti yaşatan zengin koleksiyona sahiptir. 

Kazan Katedrali

Şehre hakim bir tepe üzerinde kurulmuş olan altın kubbeli katedral, Stavropol’ün simgelerinden bir tanesidir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Stavropol | Rusya Şehirleri

Tarihi 

Şehrin modern anlamda başlangıcı ise 18. yüzyıla dayanıyor. 1777 yılında bölgede bir askeri karakol inşa edildi. Bu askeri karakol faaliyete başladıktan sonra, etrafında yeni yapılar inşa edilmeye devam edildi. İnşa edilen bu askeri karakol Rus İmparatorluğu’nun güney sınırlarının savunması için büyük önem taşıyordu.  Azov- Mozdok savunma hattının bir parçası olan karakol, uzun yıllar hizmet verdi. İmparatorluğun güney kesiminin geliştirilmesinde de rol oynayan karakolun etrafında inşa edilen yapılar sayesinde, şehrin bugünkü modern görünümü de oluşmaya başladı. Kısa sürede küçük bir karakol bölgesinden köye dönüşen Stavropol, Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya kapısı haline geldi. Rusya’nın güney sınırındaki toprağın verimli olması da şehrin gelişimini hızlandıran faktörler arasındadır. Tarıma elverişli olan toprak sayesinde bölgede ekonomi canlandı. Bu durum, kısa sürede nüfus artışına da yol açtı. Ekonomik olarak büyüyen ve gelişen Stavropol, Kafkasya’nın önde gelen ekonomi merkezlerinden biri olmayı başardı.

Şehir içi ulaşım 

Stavropol şehir içi ulaşımında oldukça gelişmiş bir kenttir. Şehirde taksi, otobüs, minibüs, troleybüs gibi çeşitli toplu taşıma imkânları vardır. Bunların yanı sıra bisiklet dostu olan Stavropol’de bisiklet kiralayarak da rahatlıkla dolaşılabilir. Satvropol’ün her noktasından taksi çağırmak mümkündür. Taksiler 7/24 çalışırken, toplu taşıma 05.30-22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Stavropol Rusya Şehirleri

Alışveriş 

Stavropol’de alışveriş yapılabilecek çeşitli mekanlar bulunuyor.  Şehirde alışveriş merkezleri, seyyar satıcılar, bakkallar ve semt pazarları gibi yerler alışveriş yapmak için uygundur. Şehrin en büyük alışveriş merkezi Stavropol Galeria’dır. Burada kıyafet, teknolojik ürünler, hediyelik eşyalar satışı yapılıyor.  Ayrıca şehirdeki semt pazarlarında da el işçiliği ürünler, kıyafetler, sebze ve meyve bulmak mümkündür. Stavropol’deki mağazalar 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet veriyor. .

Stavropol gece hayatı 

Stavropol oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde her türlü eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmak mümkündür. Büyük gece kulüpleri, barlar, publar, kafeler, canlı müzik yapan mekanlar şehirdeki başlıca eğlence mekânları arasında yer alıyor. Şehrin en popüler mekanları Soyuz, РЕТРО Version, Zajigalka ve Vodkabar’dır.

Festivaller 

Stavropol eğlenceli geceleri ve sanatsal etkinliklerinin yanı sıra festivalleri ile de ziyaretçilerini eğlendiren bir şehirdir. Şehirde her yıl çeşitli festivaller gerçekleştiriliyor.Bu festivallerin başında Uluslararası Sanat Festivali ve Uluslararası Balon Festivali yer alır.   Uluslararası Sanat Festivali her yılın temmuz ayında düzenleniyor. Rusya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bu festival, özellikle Kafkaslardaki barışa vurgu yapan sanat eserleri odaktadır.  Uluslararası Balon Festivali ise kente en çok turist çeken etkinliklerin başında yer alır. Her yılın eylül ayında düzenlenen bu festivalde birbirinden renkli ve ilginç temalarla hazırlanmış hava balonları uçuşa geçerek şovlar yapıyor.  

Ortalama fiyatlar 

Şehirde sadece 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel bulunuyor. Bu otellerde sauna, masaj salonları, birbirinden lezzetli yemekler, eğlenceli aktiviteler misafirlerin hizmetine sunuluyor. Stavropol’ün beş yıldızlı lüks otellerinde bir gecelik konaklama ücreti, yaklaşık 3000 ruble iken, kentteki orta bütçeli otellerde tek kişilik odanın gecelik ücreti yaklaşık olarak 1500 rubledir. 

Şehir restoranlarında ortalama tutar 800 ruble’den başlıyor.  

Şehrin resmi internet sayfası : http://xn--80ae1alafffj1i.xn--p1ai/

Dikkatinizi çekebilir: Perm | Rusya Şehirleri | Пермь

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img