17 Ocak 2021
Ana Sayfa Gündem Lavrov: Irak'ın silah ihtiyacını karşılamaya hazırız

Lavrov: Irak’ın silah ihtiyacını karşılamaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak’ın silah ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak’ın Rus yapımı askeri ürünlere yönelik her türlü ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını bildirdi.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

Lavrov, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile Moskova’da görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın önemli rolünü belirtti

Terör tehditlerinin de bulunduğu bir ortamda Irak’ın askeri donanımı, güvenlik güçleri ve savunma kabiliyetinde Rusya’nın önemli rol oynadığını ifade eden Lavrov, Rusya’nın, Irak’ın silah ihtiyacını karşılamak istediğine dikkat çekti.

Irak Savunma Bakanı, Rusya’ya gelecek

Lavrov, “Irak’ın Rus yapımı askeri ürünlere yönelik her türlü ihtiyacını karşılamaya hazırız. Irak Savunma Bakanı (Cuma İnad) Rusya’yı ziyaret etmeyi planlıyor. Bu konuların o zaman somut ve esaslı bir şekilde tartışılacağına eminim.” dedi.

Rus enerji firmalarının Irak’ta 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptığına işaret eden Lavrov, Lukoil, Rosneft, Gazpromneft, Başneft’in Irak’ta yatırımları olduğunu söyledi.

Bilgi Merkezi’nin başarılı çalışmalarına değindi

Lavrov, Suriye ve Irak topraklarında uluslararası teröristlerin kalıntılarını ortadan kaldırmak için aktif olarak iş birliği yaptıklarını belirterek “Irak, Rusya, Suriye ve İran’dan askeri uzmanların katılımıyla Bağdat’ta terörle mücadelede yaklaşımlarını koordine etmek için oluşturulan bilgi merkezinin başarılı çalışmasını vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Irak 2021’de Rusya ile 14 farklı konuda anlaşma imzalamak istiyor

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin de 2021 yılında imzalanmak üzere Irak ile Rusya arasında 14 farklı alanda ikili iş birliğini içeren belgeler üzerinde çalışıldığını kaydederek bu belgelerin eğitim, ulaşım, sağlık, petrol-gaz ve ticaret alanlarını içerdiğini dile getirdi.

İki ülke arasında askeri-teknik iş birliğini görüştüklerini belirten Hüseyin, “Elbette askeri-teknik meselelerde bazı konulara değinsek de bu hususta Irak Savunma Bakanı’nın Rusya’ya yapacağı ziyarette detaylar ele alınacak.” diye konuştu.  

Ayrıca Hüseyin, DEAŞ terör örgütü hücrelerinin hala Irak ve Suriye topraklarında mevcut olduğunu, bu yüzden terörle mücadele konusunda diğer ülkelerle iş birliğine devam ettiklerini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hayatını kaybetti

Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sergey Kuznetsov 68 yaşında hayatını kaybetti.Büyükelçlik sosyal medya hesabından duyurdu

Karadeniz’de Rus bandıralı gemi battı

Karadeniz'in Bartın açıkların Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Üç filikada mahsur kalan gemi mürettebatının kurtarılması için çalışmalara başlandı. 5 kişi kurtarılırken,...

Dünyanın vaka sayısı 95 milyon sınırına dayandı

Dünyanın COVIC-19 vaka sayısı 95 milyon sınırına geldi. Virüs nedeniyle 2 milyon 31 bin 282 kişi hayatını kaybetti....

Rusya Büyükelçisinden, Türk Tabipler Birliği’ne Sputnik V tepkisi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği’nin  (TBB)  web sitesinde yer alan koronavirüs aşıları ile ilgili makelede, Sputnik V’ten  söz edilmemesine...