26 Kasım 2020
Ana Sayfa Gündem Rospechat ve Rossvyaz, Kremlin tarafından feshedildi

Rospechat ve Rossvyaz, Kremlin tarafından feshedildi

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Basın ve Kitle İletişim Federal Ajansı (Rospechat) ve Federal İletişim Ajansı’nı (Rossvyaz) fesheden bir kararname imzaladı.

Basın ve Kitle İletişim Federal Ajansı (Rospechat) ve Federal İletişim Ajansı’nı (Rossvyaz) Devlet Başkanı Putin tarafından feshedildi.

Kremlin, fesih gerekçesini açıkladı

Kremli’in internet sitesinden yapılan açıklamada,  federal yürütme makamlarının yetkilerini ve devlet memurlarının sayısını optimize etmek ve  kitle iletişimi alanında kamu yönetimini geliştirmek için böyle bir karar verildiği belirtildi.

İki kurumun görevleri nereye devredildi?

Rospechat ve Rossvyaz’ın görevlerini Dijital Geliştirme Bakanlığı üstlenecek. Rospechat ve Rossvyaz’da çalışan memurlar ise işlerine kaldıkları yerden devam edecek.

Kremlinin internet sitesinden yapılan açıklamada, “ Dijital Kalkınma Bakanlığı’nın yeni görevi biraz zaman alacak. Rosspechat ve Rossvyaz’ın görevlerini üstlenmek için Dijital Kalkınma Bakanlığı’nın yenilenmeye ihtiyacı olacaktır. Bu yeni karar,  Dijital Kalkınma Bakanlığı, mevcut kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmasını mümkün kılacaktır. Tüm yetki ve sorumluluklar bakanlığa devredilecektir” ifadelerine yer verildi.

“Medya karardan etkilenmeyecek”

Rusya Gazeteciler Birliği Başkanı Vladimir Solovyov, Rospechat’ın kaldırımasına karşı medya endüstrisinin etkilenmeyeceğini söyledi. 

Solovyov “Rospechat’ta çalışan çok sayıda deneyimli uzman var. Her yıl Rospechat,  medyaya yardım konusunda çok uğraşıyordu. Her yıl, çeşitli medya kuruluşlarına yaklaşık yarım milyar Ruble tahsis ediyorlardı. Bunların büyük bir kısmı ulusal medyaydı.  Rusya’daki Rusça harici diller bu sebep ile hayatta kalabildi.  Umarım ki, Dijital Bilimler Bakanlığı bu formatı korur” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı 61 milyona dayandı

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen vaka sayısı 61 milyona dayandı. Virüs nedeniyle 1 milyon 426 bin 843 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da günlük vaka sayısı arttı

Rusya'da koronavirüs günlük vaka sayısı iki günlük düşüşten sonra bugün arttışa geçti. Ülkede belirlenen günlük vaka sayısı 25 bin 487 oldu.

Brent petrol 48,64 dolar oldu

Brent petrol fiyatı, bugün saat 09.37 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 artışla 48,64 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 48,64 dolardan işlem görüyor.

Rus Bilim insanları, 3D yazıcıyla kıyafet tasarlayıp üretti

Rus bilim insanları, 3D yazıcıda termoplastik poliüretan giysiler tasarlayarak, ürünlerin özelliklerini alışılagelmiş tekstil ürünlerinin içeriklerine yakın üretmeyi başardı.RIA...