29 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi İkinci dalganın Rus işgücü piyasasına etkileri

İkinci dalganın Rus işgücü piyasasına etkileri

Uzmanlar, ikinci Covid-19 dalgasının, Rus işgücü piyasası üzerindeki etkisini değerlendirdi. Piyasalarda toparlanma ve iş ilanlarının durumu masaya yatırıldı.

Rusya’da ikinci Covid-19 dalgasını değerlendiren uzmanlar toparlanmanın yavaşladığını ve işsizliğin azalmadığını belirtti.

HeadHunter iş servisinin araştırmasına göre, salgının ikinci dalgası Rusya Federasyonu’nda işgücü piyasasının toparlanmasını yavaşlattı, ancak iş ilanları azalmadı.

Toparlanma yavaşladı

Araştırmada yer alan açıklamada “Ekim ayının ikinci yarısında işgücü piyasası salgının ikinci dalgasını yaşadı. İşgücü piyasasındaki açık iş sayısı düşmese de Haziran ayından bu yana gözlenen toparlanma eğilimi yavaşladı. Böylece, Ekim ayında hh.ru’daki iş ilanlarının sayısı Eylül göstergesini yalnızca yüzde 1 oranında geçti. Yıllık artış yüzde 18 ile daha somut oldu” ifadelerine yer verildi.

Sonbahar ortasında bir iş için rekabet seviyesi, “salgın öncesi” döneme kıyasla biraz düştü. Ortalama olarak, Şubat-Mart aylarındaki yediye karşı, iş ilanı başına altı aktif özgeçmiş var.

Araştırma ayrıca, çoğu bölgede Kasım ayı başlarında talepte hafif bir düşüş olduğunu belirledi. Aktif iş ilanlarının sayısı sadece Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde arttı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zenit maç fazlasıyla lider

Rusya Premier Ligi'nde, deplasmanda Arsenal Tula ile deplasmanda berabare kalan Zenit St. Petersburg maç fazlasıyla lider oldu.Rusya...

Lavrov, Ermenistanlı mevkidaşı ile görüştü

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermeni mevkidaşı Ara Ayvazyan ile Moskova'ya yapacağı ziyaret hakkında telefonda görüştü.Rusya Dışişleri...

Moskova’da araç sayısı 10 yılda yüzde 17 arttı

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin “Moskova’da araç sayısı 10 yılda yüzde 17 artış gösterdi” dedi. Sobyanin, kentin nüfusunun da son on yılda 1.5...

Moskova’da korona kısıtlamaları restoranları zorda bıraktı

Moskova’da korona kısıtlamaları nedeniyle restoranların iki haftalık gelirlerinde yüzde 10-50 arasında azalma olduğu belirtildi.Başkent Moskova’daki restoran temsilcileri, iki...