3 Aralık 2020
Ana Sayfa Ekonomi Uzmanlar, mevduat faizinin ne zaman yükseleceğini açıkladı

Uzmanlar, mevduat faizinin ne zaman yükseleceğini açıkladı

Rusya’da uzmanlar mevduat faizinin ne zaman yükseleceği konusunda açıklama yaptı. Faizlerin yükselmemesinde Covid- 19 pandemisinin büyük etkisine dikkat çekildi.

Rusya’da uzmanlar, mevduat faizlerinin 2021 yılının ikinci çeyreğinden önce yükselemeyeceğini açıkladı.

Pandemi etkisi, yükselişi engelliyor

RIA Novosti’nin görüştüğü uzmanlar, önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinden daha erken bir sürede mevduat faizlerinin yükselemeyeceğini ve koronavirüs ile ilgili durumun bunda önemli rol oynadığını açıkladı.

Yıl başında yüzde 5.93, şimdi 4.42

Yıl boyunca mevduat getirisi, Rusya Merkez Bankası’nın kilit faiz oranını takiben düşüyordu. Ocak ayında yıllık bazda mevudat faiz getirisi, yüzde 5.93 iken şimdi ise bankalar maksimum yüzde 4.42 faiz oranı teklif ediyor.

Rusya Merkez Bankası

Merkez Bankası en son yaz ayında kilit faiz oranını düşürdü. Düşük enflasyon ve bir de pandemi nedeniyle ekonomiyi destekleme ihtiyacı, faiz oranı düşürdü. Şimdi ise kilit faiz oranı yıllık yüzde 4.25 olarak açıklandı. Bu konuyla ilgili Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun, Aralık ayında bir toplantı yapacağı açıklandı.

Pandemi ve yaptırımlara dikkat çekildi

NKR derecelendirme kuruluşu Genel Müdürü Aleksandr Proklov “Eğer koronavirüs şokundan ekonomi toparlanırsa, Merkez Bankası kilit faiz oranını kademeli olarak yükseltebilir. Bu durum, gelirin ve satın alma gücünün artmaya başlayacağı, enflasyonun hızlanacağı anlamına gelecektir. Ayrıca, Merkez Bankası, Rusya’ya yönelik yeni ciddi yaptırımların veya diğer dış etkenlerin olması durumunda, Rus ekonomisi zorlanacaktır” dedi.

 Proklov “Önümüzdeki dönem için biz herhangi bir yaptırım veya dış etken problemi öngörmüyoruz. Aksine, 2021’in ikinci çeyreği ve sonrasından bahsetmekteyiz. Bankaların yeni yıl öncesi hisse senetleri ve ruble talebinin artması sayesinde ruble mevduatının karlılığı yıl sonunda biraz artabilecektir.  Ancak 2020’nin başındaki seviyeye henüz ulaşamayacak” şeklinde açıklama yaptı.

2021 para politikalarında sıkılaşma olacak

BCS Dünya Finans Pazarı  analisti Yegor Dakhtler “Koronavirüs  ile ilgili olumlu bir görünüm varsa, oranlarda sorunsuz bir artış bekleyebiliriz. Ancak durum yine zorlu bir şekilde olursa bu faiz oranları yükselmeyecek anlamına gelir.  Ben önümüzdeki yıl için kilit faiz oranının düşürme potansiyelinin olmayacağına inanıyorum. Önümüzdeki yıl para politikasının sıkılaştırılmasıyla mevduat faiz oranlarında bir artış görebiliriz.” Dedi.

Russkiy Standart Bankası’nın finans piyasalarındaki operasyonlar departmanı müdürü Maksim Timoshenko ise, mevduat oranlarındaki büyümenin ancak kilit faiz oranındaki bir artışla tetiklenebileceğini ve bunun sadece enflasyondaki keskin bir hızlanma karşısında büyüyeceğini söyledi.

Timoshenko “Tahminlerimize göre, pandeminin sonuçlarından muzdarip ekonomiyi canlandıracak dış etkenlerin yokluğunda, Merkez Bankası’nın hala para politikasını gevşetmek için bir seçeneği var. 2020 sonu veya 2021’in başında faiz oranını yüzde 4’e düşürme kararı verilebilir. Buna bağlı olarak ise, mevduat oranlarının genel seviyesi mevcut seviyede kalacak veya yüzde 10’un alt seviyesinde (yani şimdiki mevduat faiz oranından daha fazla olacak)  kalacak” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da, yeni binalara verilen kredilerin oranı belli oldu

Rusya'da yeni binalara verilen kredilerin oranı açıklandı. Ülkede yeni binalar için verilen ayrıcalıklı ipotek kredisinin yüzde 90'a kadar yükseldiği belirtildi.

Rusya, Sputnik V aşısının tüm ülkelere, aynı fiyata verileceğini açıkladı

Rusya, Sputnik V aşısının tüm ülkelere aynı fiyata verileceğini açıkladı. Aşının doz fiyatının 10 Dolar'ın altında olacağı ifade edildi.

Putin talimat verdi, haftaya başlıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin talimatı verdi, ilgili birimler hemen harekete geçti. Rusya Federasyonu'nda haftaya toplu aşılamaya geçilecek. Ülkede, sağlık çalışanları...

Rusların 2020’deki temel korkuları açıklandı

Rusya'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Rusların 2020'deki temel korkuları belirlendi. Araştırmaya göre, gelirdeki düşüş Rusların, yüzde 68'inin temel korkusu oldu.