28 Kasım 2020
Ana Sayfa Gündem Şoygu: Karabağ'a asker sevkiyatı sürüyor

Şoygu: Karabağ’a asker sevkiyatı sürüyor

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkes anlaşması gereğinde Dağlık Karabağ’a asker sevkiyatının sürdüğünü açıkladı. Şoygu, 12 gözlem noktasının kurulumunun hafta sonu tamamlanacağını belirtti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği bölgeye asker sevkiyatının sürdüğünü belirtti.

Bakan Şoygu, gözlem noktası kurulum işlemlerinin hafta sonu tamamlanacağını bildirdi.  

Laçin Koridoru’na asker sevkiyatı

Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yetkililer ile yaptığı toplantıda, Dağlık Karabağ’a ve Laçın koridoruna, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği asker sevkiyatının sürdüğünü belirtti.  

Rus askerlerin 10 ve 11 Kasım’da Laçın koridoruna yerleştiğini, dün akşam da Hankendi’ye girdiğini aktaran Şoygu, Hankendi ve Şuşa şehirlerinde 4 gözlem noktası kurulduğuna işaret etti.

Şoygu, bugün “güney” sorumluluk alanındaki gözlem noktalarının konuşlandırılma işlemlerinin tamamlanacağını, bu bölgede 9 gözlem noktası olacağını vurguladı.

Bir Rus askeri birliğinin de Dağlık Karabağ’ın kuzeyinde yer alacağını anlatan Şoygu, yarın da 8 gözlem noktasının bu alanda kurulmuş olacağını ifade etti.

1168 askeri teçhizat bölgeye ulaştırıldı

Şoygu, Rusya’dan bölgeye asker ve teçhizat sevkiyatının devam ettiğine dikkati çekerek, “3 gün içinde 73 uçak seferi ile 1103 asker ve 1168 askeri teçhizat bölgeye ulaştı.” dedi.

Savunma Bakanlığına bağlı bir operasyonel grubun Azerbaycan ve Ermenistan’ın savunma birimleri ile doğrudan iletişim kanalları oluşturduğunu ve barışı koruma harekatının parametrelerini netleştirmek için çalışmalara devam ettiğini kaydeden Şoygu, Rus askerlerin Hankendi’de komuta noktası oluşturduğunu ve buradan sahayı 24 saat izlediğini ifade etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da korona kısıtlamaları restoranları zorda bıraktı

Moskova’da korona kısıtlamaları nedeniyle restoranların iki haftalık gelirlerinde yüzde 10-50 arasında azalma olduğu belirtildi.Başkent Moskova’daki restoran temsilcileri, iki...

Rusya’da ‘Pandemi Yoksulları’ 1 milyon olacak

Rusya Federasyonu Sayıştay Başkan Aleksey Kudrin, 2020 yılı sonunda Rusya’da ‘Pandemi Yoksulları’ sayısının 1 milyon olacağını ileri sürüldü.Rusya...

Rus milli iki oyuncu koronaya yakalandı

Rusya milli futbol takımının ikinci oyuncusu, Mirançuk ve Çerışev koronavirüse yakalandı. Oyuncuların durumunun iyi olduğu açıklandı.İtalya ve İspanya’da...

Dünya genelinde vaka sayısı 62 milyonu geçti

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen vaka sayısı 62 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 449 bin 124 kişi hayatını kaybetti.