27 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Moody’s, Türkiye ve Rusya ekonomileri tahminlerini açıkladı

Moody’s, Türkiye ve Rusya ekonomileri tahminlerini açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu yıl Rusya  ekonomisinin yüzde 5,5, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 daralmasının beklendiğini, küresel ekonomik toparlanmanın, artan Kovid-19 vakalarının tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonomik toparlanmanın Avrupa ve ABD’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tehdidi altında olduğunu belirterek, G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 3,8 daralacağını öngördü. 

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Rusya  ekonomisinin yüzde 5,5, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 daralmasının beklendiği belirtildi.

Toparlanma kırılganlığı sürüyor

Moody’s,  yaptığı açıklamada, ekonomik toparlanmanın küresel olarak ilerleme gösterdiğini, ancak kırılgan olmaya devam edeceğini belirtti.

G-20 ülkelerinin bu yıl ciddi üretim kayıpları yaşadığı anımsatılan açıklamada, ancak bazı ekonomilerdeki daralmanın diğerlerinden daha keskin olduğuna dikkat çekildi. 

“ABD ve Avrupa Kovid- 19 tehdidi altında”

Açıklamada, toparlanma hızının ülkeler arasında farklılık göstereceği kaydedilerek, “Yeni ortaya çıkan küresel ekonomik toparlanma, ABD ve Avrupa’da artan Kovid-19 vakalarının tehdidi altında.” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Rusya ve diğer ülkeler ile ilgili tahminler

Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’de, ekonominin bu yıl yüzde 2,2 büyümesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, ülke ekonomisinin gelecek yıl yüzde 7 ve 2022’de yüzde 5,5 büyüyeceği öngörüldü.

Açıklamada, Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 8,9, Brezilya ekonomisinin yüzde 5,7, Rusya ekonomisinin yüzde 5,5, Suudi Arabistan ekonomisinin yüzde 5, Arjantin ekonomisinin yüzde 12, Endonezya ekonomisinin yüzde 2 ve Meksika ekonomisinin yüzde 8,8 daralacağı tahmin edildi. 

Türkiye tahminleri değişmedi

Türkiye ekonomisinin büyüme tahmininde değişikliğe gidilmediği belirtilen açıklamada, Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 daralmasının, 2021’de yüzde 3,5 ve 2022’de yüzde 4’lük büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

G20 ekonomilerine ilişkin büyüme tahminleri

Toparlanmaya yönelik belirsizliklerin olduğuna işaret edilen açıklamada, ekonomik iyileşmenin aşının geliştirilmesine, salgının etkili bir şekilde yönetilmesine ve hükümetlerin politika desteğine bağlı olduğu aktarıldı. 

Açıklamada, “Genel olarak yeni virüs dalgalarının aksamaya neden olmaya devam ettiği ülkelerde sürdürülebilir ekonomik iyileşme mümkün değil.” ifadesi kullanıldı.  

G20 ekonomilerine ilişkin büyüme tahminlerinde revizyona gidildiği belirtilen açıklamada, bu ekonomilerin 2020’de yüzde 3,8 küçülmesinin, 2021’de yüzde 4,9 ve 2022’de yüzde 3,8 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody’s’in ağustos ayındaki tahminlerinde, G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 4,6 küçülmesi beklenirken, 2021’de yüzde 5,3 büyüyeceği tahmin edilmişti. 

 “ABD ekonomisi  yüzde 3,6 daralacak” 

Açıklamada, G20’nin gelişmiş ekonomilerinin bu yıl yüzde 5,1 küçüleceği, 2021’de yüzde 4,2 ve 2022’de yüzde 3,3 büyüyeceğinin öngörüldüğü aktarıldı. 

Gelişmekte olan ekonomilerin ise bu yıl yüzde 1,6 daralmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, bu ülkelerin gelecek yıl yüzde 6,1 ve 2022’de yüzde 4,7’lik büyüme performansı göstereceği tahmin edildi. 

Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerinin de yer aldığı açıklamada, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 3,6 küçülmesinin, 2021’de yüzde 4,2 ve 2022’de ise yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Avro Bölgesi daralması yüzde 7,7 olacak

Açıklamada, Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 7,7 daralacağı, 2021’de yüzde 4,7 ve 2022’de yüzde 3 büyüyeceği tahmin edildi.

Avrupa’nın öne çıkan ülkelerinden Almanya ekonomisinin 2020’de yüzde 5 küçüleceğinin öngörüldüğü açıklamada, Fransa ekonomisinin yüzde 10,2 ve İngiltere ekonomisinin yüzde 10,7’lik daralma göstermesinin beklendiği ifade edildi. Açıklamada, Avrupa’da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen İtalya’nın ekonomisinin ise yüzde 9 küçüleceği tahmininde bulunuldu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da elektronik pasaport çalışmaları başladı

İçişleri Bakanlığı, Moskova’da elektronik pasaport çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Çalışmalara 3 bakanlığın yanı sıra, Moskova yönetimi ile birçok devlet ve sivil kuruluşun katılacağı...

Rusya’da Covid-19 için özel çağrı numarası geliyor

Rusya'da Covid-19 için özel çağrı numarası planlandığı açıklandı. Özel hat numarasının 122 olacağı belirtildi.Rusya'da getirilecek yeni uygulama...

Rus bankalarında döviz mevduatları azaldı

Merkez Bankası’nın verilerine göre Rus bankalarında döviz mevduatları azaldı. Ruslar Eylül ve Ekim aylarında mevduat hesaplarından, toplam 2.31 milyar Dolar çekti.

Rusya’da günlük vaka sayısı 27 bini aştı

Rusya'da günlük vaka sayısı artmaya devam ediyor. Ülkede son 24 saatte Covid-19 belirlenen kişi sayısı 27 bini aştı.