6 Aralık 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya Merkez Bankası’ndan kredi faizleri açıklaması

Rusya Merkez Bankası’ndan kredi faizleri açıklaması

Rusya Merkez Bankası “Kredi faizleri, eylül ayında çok yönlü dinamikler gösterdi. Faiz oranı, vadeye bağlı olarak Eylül ayında Ağustos ayına göre farklı yönlerde değişti” açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası, Ruble cinsinden bireysel kredilere ilişkin ortalama banka faizlerinin, vadeye bağlı olarak Eylül ayında Ağustos ayına göre farklı yönlerde değiştiğini belirtti.

Ağustos’da düştü, Eylül’de yükseldi

Böylece, bir yıla kadar ruble cinsinden vatandaşlara verilen kredilerin ağırlıklı ortalama faiz oranı, Eylül ayında yıllık yüzde 13.72 oldu ve bu yılın Ağustos ayına göre yüzde 0.25 puan daha yüksek. Bir yılı aşkın kredilerde oran yüzde 0,36 puan azalarak yüzde 10,36’ya geriledi.

Finans dışı kuruluş kredileri

Merkez Bankası, finans dışı kuruluşlara verilen krediler üzerindeki ağırlıklı ortalama oranları dinamiklerinin de tek yönlü olmadığını açıkladı. Bir yıla kadar olan dönemler için oran yüzde 0,14 puan artarak yüzde 6,15’e yükselirken, bir yıldan fazla olan dönem için ise yüzde 0,16 puan azalarak yüzde 6,81’e geriledi.

Geçen yılın Eylül ayına göre oranlar perakende sektöründe 0,51-2,48 puan, kurumsal segmentte 2,14-3,83 puan düştü.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da vaka sayısı en yüksek seviyeye ulaştı

Rusya'da koronavirüs efeksiyonu, günlük vaka sayısı, pandemi dönemindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkede son 24 saatte 28 bin 782 kişide Covid-19 belirlendi.

Rusya’da toplu aşılama başladı

Rusya'da Devlet Başkanı Putin verdiği talimat doğrultusunda Covid-19'a karşı toplu aşılama başladı. Moskova'da aşı merkezlerinde, vatandaşların aşılanmasına başlanıldı.

Rus bankaları, dijital Ruble fikirlerini açıkladı

Rus bankaları, dijital Ruble kullanılması konusunda fikirlerini açıkladı. Buna göre bankaların yüzde 47’si dijital Ruble’nin hiçbir avantajı olmayacağı şeklinde görüş bildirdi.

Eksi 50 derecede, arabada donarak öldü

Yakutistan'da yolunu kaybeden iki gençten biri eksi 50 derecede donarak öldü. Diğeri yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.Rusya'nın Yakutistan bölgesinde...