5 Aralık 2020
Ana Sayfa Yerel Moskova’ya getirilen yeni kısıtlamalar,13 Kasım’da başladı

Moskova’ya getirilen yeni kısıtlamalar,13 Kasım’da başladı

Rusya’nın başkenti Moskova’ya getirilen yeni kısıtlamalar 13 Kasım’da uygulanmaya başlandı. Üniversite ve liselerde uzaktan eğitim başlayacak. Ulaşım araçlarını kullanan öğrencilerin ulaşım kartları geçici olarak bloke edilecek.

13 Kasım Cuma gününden itibaren, Moskova’da ek kısıtlamalar uygulanmaya başlayacak ve 15 Ocak 2021 tarihine kadar sürecek.

Uygulamaya geçen kısıtlamalar

13 Kasım itibarıyle, başkent üniversiteleri ve meslek liseleri öğrencileri uzaktan eğitime geçecek.

Ulaşım araçlarını kullanan öğrencilerin ulaşım kartları geçici olarak bloke edilecek. Aynı zamanda, şehirdeki okul çocuklarına ve öğrencilerine ev rejimini gözlemlemeleri ve temas sayısını sınırlamaları tavsiye edildi.

Ek olarak, Moskova’daki restoranlar, kafeler, kulüpler ve barların 23:00-06:00 saatleri arasında ziyaretçilere hizmet vermesi yasak olacak. Bu kısıtlama, teslimat ve paket servis hizmetleri için geçerli olmayacak.

Kültürel etkinliklere gelen kısıtlamalar

Şehrin tiyatro, sinema ve konser salonlarındaki seyirci sayısına da kısıtlama getirilecek. Salonun toplam kapasitesinin yüzde 25’i kadar izleyici alınacak.

 Kitlesel fiziksel kültür ve spor etkinliklerine ise Moskova Spor Departmanı ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinin (Rospotrebnadzor) Moskova yönetimi ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak izin verilecek.

Ayrıca seyircilerin katılımıyla kültür, sergi, eğitim eğlence ve benzeri etkinliklerin düzenlenmesi geçici olarak askıya alınacak. Çocuk kampları, çocuk eğlence merkezleri, alışveriş merkezlerindeki çocuk odaları da çalışmalara ara verecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin: Rusların ekonomik faaliyeti arttı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Genel olarak dokuz ayın sonuçlarını gözlemledim. Rusların ekonomik faaliyeti arttı" dedi.Rusya Federasyonu Devlet...

Moody’s Rusya ve Türkiye ile ilgili güncelleme yapmadı

Moody's Rusya ve Türkiye ile ilgili, kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapmadığını açıkladı.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Rusya ile...

İstanbul’da iki Rus gazeteci gözaltına alındı

İki Rus gazeteci, İstanbul'da İnsansız Hava Aracı (İHA) Ar-Ge Merkezi'nin bulunduğu yerin görüntülerini çektikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.İki Rus...

Lavrov: Rusya ile Türkiye arasında temel bir anlaşmazlık yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye arasında temel bir anlaşmazlık bulunmadığını söyledi.Uluslararası "Akdeniz: Roma Diyaloğu"...