27 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Bankalar Birliği'den, Merkez Bankası'na 'Birleşik IT' teklifi

Bankalar Birliği’den, Merkez Bankası’na ‘Birleşik IT’ teklifi

Rusya Bankalar Birliği, kredi kuruluşlarının hızlı ödeme sistemine bağlanmak için, Merkez Bankası’na birleşik bir IT çözümü oluşturması teklifinde bulundu.

Bankalar birliği, bankalardan hızlı ödeme sistemi ile entegre olacak bir IT çözümü oluşturmalarını istedi. Birlik bu amaçla Merkez Bankası’na başvurdu.

Amaç: Maliyeti düşürmek ve hızlı ödeme sistemi

Birliğin başvurusunda yer alan açıklamada, tek bir teknolojik çözümün, maliyetleri düşürmeye ve hızlı ödeme sistemini bankanın hizmetlerine entegre etme prosedürünü basitleştirmeye yarayacağı belirtildi. Başvuruda, bazı kredi kuruluşlarının Ulusal Ödeme Kartı Sistemi’ne dayalı böyle bir IT çözümü geliştirmeyi önerdiği vurgulandı.

Hızlı ödemenin bankalara maliyeti

Kredi kuruluşlarına göre hızlı ödeme sistemi için ekipman ve yazılım satın alınması, ayrıca çalışanların eğitimi küçük ve bölgesel bankalar için ortalama 3-5 milyon rubleye ve bazı durumlarda 10 milyon rubleye mal olduğu açıklandı.

Evrensel lisansa sahip tüm bankaların, 2021 sonuna kadar hızlı ödeme sistemine bağlanmasının gerektiği ifade edildi. Bankalar birliğine 193 finans kuruluşunun üye olduğu belirtildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus bankalarında döviz mevduatları azaldı

Merkez Bankası’nın verilerine göre Rus bankalarında döviz mevduatları azaldı. Ruslar Eylül ve Ekim aylarında mevduat hesaplarından, toplam 2.31 milyar Dolar çekti.

Rusya’da günlük vaka sayısı 27 bini aştı

Rusya'da günlük vaka sayısı artmaya devam ediyor. Ülkede son 24 saatte Covid-19 belirlenen kişi sayısı 27 bini aştı.

2020’de Rusya sınırlarında, bin 300 yabancı keşif uçuşu tespit edildi

2020 yılında Rusya sınırlarında bin 300 yabancı uçağın keşif uçuşu yaptığı belirlendi.Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutan...

Dünyanın koronavirüs kabusu hızla artıyor

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen kişi sayısı 61 milyon 309 bini geçti. Bu verilere göre, Dünyanın koronavirüs kabusu artarak devam ediyor.