28 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da kredi miktarı, yıllık rekorunu kırdı

Rusya’da kredi miktarı, yıllık rekorunu kırdı

Rusya’da kredi miktarı 3.25 trilyon ruble oldu. Bu miktarında 2020 yılının rekoru olduğu açıklandı.

360 TV kanalının haberine göre, 2020’nin başından bu yana Rus bankaları toplam 3.25 trilyon ruble tutarında ipotek kredi verdi. Verilen kredi tutarının, 2020 yılının ilk dokuz ayının rekoru olduğu açıklandı.

2018’den beri en yüksek miktar

RBC ise, Dom.RF ve Frank RG adlı internet sitelerinden aldığı verilere göre, 2018 yılından bu yana en fazla ipotek kredisinin bu yıl verildiğini belirtti.Bu durumun da Rus ipotek kredi piyasası için bir rekor olduğu ifade edildi.

Ekim ayı kredi miktarı

 Dom.RF analitik merkezi başkanı Mikhail Goldberg, bankaların yalnızca Ekim ayında 550 milyar ruble değerinde konut kredisi verdiğini ve bunun da rekor olduğunu açıkladı. Bundan önce Temmuz ayında ( 362 milyar ruble), Ağustos ayında  ( 393 milyar ruble) ve 2020’nin Eylül ayında ise ( 504 milyar ruble) gibi tarihi yüksek tutarların verildiğini kaydetti.  Bu ipotek kredilerinde ortalama faiz oranı yaklaşık yüzde 7.3 olarak belirlendi.

Dom.RF yıl sonuna kadar Rusya’da toplam 1.5  trilyon ruble daha ipotek kredisi verip bu tutarın yıl sonu toplamında  3.7 trilyon ruble olacağını öngörüyor.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da korona kısıtlamaları restoranları zorda bıraktı

Moskova’da korona kısıtlamaları nedeniyle restoranların iki haftalık gelirlerinde yüzde 10-50 arasında azalma olduğu belirtildi.Başkent Moskova’daki restoran temsilcileri, iki...

Rusya’da ‘Pandemi Yoksulları’ 1 milyon olacak

Rusya Federasyonu Sayıştay Başkan Aleksey Kudrin, 2020 yılı sonunda Rusya’da ‘Pandemi Yoksulları’ sayısının 1 milyon olacağını ileri sürüldü.Rusya...

Rus milli iki oyuncu koronaya yakalandı

Rusya milli futbol takımının ikinci oyuncusu, Mirançuk ve Çerışev koronavirüse yakalandı. Oyuncuların durumunun iyi olduğu açıklandı.İtalya ve İspanya’da...

Dünya genelinde vaka sayısı 62 milyonu geçti

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen vaka sayısı 62 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 449 bin 124 kişi hayatını kaybetti.