28 Kasım 2020
Ana Sayfa Gündem Biden, Rusya ile New START imzalama sözü verdi

Biden, Rusya ile New START imzalama sözü verdi

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden’dan, Rusya ile New START anlaşmasını imzalama sözü geldi. Biden’ın, İran nükleer anlaşmasına tekrar döneceği belirtildi.

ABD’nin çiçeği burnunda başkanı Biden, Şubat 2021’de sona erecek ABD ve Rusya arasındaki nükleer anlaşmanın (New START) süresini uzatma taahhüdünde bulundu.

Önceliği pandemi ile mücadeleye verdi

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, göreve başlar başlamaz önceliği olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye odaklanacak.  

ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar seçim yenilgisini kabul etmese de Biden, 20 Ocak 2021’de göreve başlamasından itibaren önceliklerini hayata geçirmek için kolları sıvadı. 

İran ve Rusya ile ilişkiler

Obama döneminde varılan İran nükleer anlaşmasına da tekrar dönecek olan Biden, Şubat 2021’de sona erecek ABD ile Rusya arasındaki nükleer anlaşmanın (New START) süresini uzatma sözü de verdi. 

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden

 ABD’nin dünyada ve müttefikleri arasında ”sarsılmış” imajını düzeltmek için de hızlı adımlar atma hazırlığı yapan Biden, Trump yönetiminin koronavirüs salgınında Çin yanlısı tutum alma ve başarısızlıkla suçlayarak çekildiği Dünya Sağlık Örgütüne tekrar katılacak. 

Müslüman ülkelere vize yasağı kalkıyor

Biden, ofisteki ilk gününde ayrıca Trump’ın göreve geldikten bir hafta sonra nüfusunun çoğu Müslüman olan bazı ülkelere getirdiği vize yasağını kaldıracak. 

Trump, 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali,  Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, yasağa daha sonra Venezuela, Nijerya, Sudan ve Myanmar da eklenmiş ve söz konusu karar büyük tepki çekmişti.

Biden, göreve başlar başlamaz almayı planladığı söz konusu kararlarla Trump’ın ABD’yi yalnızlaştıran ve müttefikleri ile ilişkilerini sorgulatan ”Önce Amerika” politikasının neden olduğu hasarı onarmayı hedefliyor. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Zenit maç fazlasıyla lider

Rusya Premier Ligi'nde, deplasmanda Arsenal Tula ile deplasmanda berabare kalan Zenit St. Petersburg maç fazlasıyla lider oldu.Rusya...

Lavrov, Ermenistanlı mevkidaşı ile görüştü

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermeni mevkidaşı Ara Ayvazyan ile Moskova'ya yapacağı ziyaret hakkında telefonda görüştü.Rusya Dışişleri...

Moskova’da araç sayısı 10 yılda yüzde 17 arttı

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin “Moskova’da araç sayısı 10 yılda yüzde 17 artış gösterdi” dedi. Sobyanin, kentin nüfusunun da son on yılda 1.5...

Moskova’da korona kısıtlamaları restoranları zorda bıraktı

Moskova’da korona kısıtlamaları nedeniyle restoranların iki haftalık gelirlerinde yüzde 10-50 arasında azalma olduğu belirtildi.Başkent Moskova’daki restoran temsilcileri, iki...