29 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rus özel sektörünün iyimserliği azaldı

Rus özel sektörünün iyimserliği azaldı

Rus  özel sektörünün  iyimserliği, 11 yılın en düşük seviyesine indi. Devam eden ekonomik belirsizlik içinde Rus özel sektörünün havası, yaz aylarından çok daha karamsar oldu.

Ürün ve hizmet sağlayıcı üreticilerinin danışmanlık şirketi IHS Markit tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre, Rusya’da devlet dışı iş dünyasının iyimserliği sonbaharda keskin bir şekilde kötüleşti ve 2009’dan bu yana minimuma ulaştı. Devam eden ekonomik belirsizlik içinde Rus özel sektörünün havası, yaz aylarından çok daha karamsar oldu.

Ekim ayında toparlanma durdu

Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi Başkanı Vladimir Salnikov bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Ekim ayında sanayi faaliyetindeki toparlanma dururken, imalat sanayisi hafif bir düşüş yaşadı. Takvim, mevsimsel ve sıcaklık faktörlerinin etkisinin ortadan kalkmasıyla Eylül ayında elektrik tüketimi, Mart ayındaki kriz öncesi seviyeye göre yüzde 1,4 oranında daha düşük oldu” ifadelerine yer verdi.

Satış fiyatlarında artış öngören şirketler ile düşüş bekleyenler arasındaki denge, yılın en yüksek seviyesine yükseldi (artı yüzde 32).

İşçi istihdamında azalma

IHS Markit Şirketi ekonomisti Shean Jones bunun işletmenin potansiyel olarak daha yüksek maliyetleri telafi etmeye çalışmasından kaynaklandığını söyledi. Ekim ayında işçi istihdam etme görünümü 2016’nın başından bu yana en zayıf oranına düştü.

Ocak 2009’dan bu yana ilk kez, yeni sermaye yatırımı planlamayan şirketlerin payı planlayanların payını aştı ve aralarındaki denge eksi yüzde 1 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kayıt dışı paraya ‘Trafik Lambası’ sistemi geliyor

Rusya Merkez Bankası, kayıt dışı nakit akışını önlemek için yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Hazırlanacak olan projeye ‘Trafik Lambası’ sistemi adı verildi....

Petrolde üretim kesintisi uzayabilir

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, talebin azlığı nedeniyle uyguladıkları petrolde üretim kesintisi...

Dünyada vaka sayısı 62.5 milyonu geçti

Dünyada Covid-19 tespit edilen vaka sayısı sayısı 62.5 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 458 bin 485 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde yeni tip...

Sayıştay Başkanı, Rusya’daki işsizlik düzeyini açıkladı

Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, Rusya'daki işsizlik düzeyini değerlendirdi. Kudrin,yaptığı açıklamada "İşsizlik önemli ölçüde yüksek. Ancak sorun beklendiği kadar şiddetli değil" dedi.