spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemAziz Vasil Katedrali | Храм Василия Блаженного | Saint Basil's Cathedral

Aziz Vasil Katedrali | Храм Василия Блаженного | Saint Basil’s Cathedral

Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da renge renk kubbeleri ile Korkunç İvan tarafından zaferlerlerini temsil etmesi için yaptırdığı görkemli bir yapıdır.

Aziz Vasil Katedrali 16. yüzyılın Rus mimarisinin en önemli anıtlarından biridir. Katedral 1555-1561 yıllarında Kazan Krallığı’nın ele geçirilmesi onuruna Çar İvan’ın (Korkunç İvan) emriyle inşa edildi. Bu yüzden her bir kubbesi zaferi temsil ediyor. İrili ufaklı kulelerden oluşan bu katedralin en uzun kulesi 65 metre yüksekliğindedir. Renkleri ve zengin kabartmalarıyla dikkat çeken bu yapı, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Aziz Vasil’in mimarları Postnik Yakovlev ve İvan Barma’dır. Ancak efsaneye göre bu iki kişinin aynı insan olduğu söyleniyor.

Günümüzde Katedral 

Devlet tarih müzesi olarak kabul edilen katedral, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. 16. ve 17. yüzyıla ait 400’ü aşkın eser barındıran müzenin en ilginç parçası 17. yüzyıldan kalma Çar Aleksey Mihayloviç’e ait kadehtir. Ancak katedralin içi dışarıdan göründüğü gibi devasa boyutlarda değildir. Aziz Vasil Katedrali’i pazartesi–pazar günleri 10.00-18.00 arasında, cuma ve cumartesi günleri ise 10.00-21.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Aziz Vasil Katedrali | Храм Василия Блаженного | Saint Basil’s Cathedral

“Katedralin mimarı kör edildi”

Aziz Vasil Katedrali’nin mimarı ile ilgili çeşitli rivayetler ve hikayeler anlatılmaktadır. Aziz Vasil Katedrali’nin arkasındaki isim Korkunç İvan olunca, türlü rivayetler söz konusu oluyor. Bir efsaneye göre; Başka yerde bu güzellikte bir şaheser inşa etmemesi için mimar Postnik, Korkunç̧ İvan’ın emriyle kör edildi. Bu bir efsane fakat halk bu hikâyeyi çok fazla benimsemiş durumda.

En yaygın anlatım şu şekilde; “Çar, Aziz Vasil katedralini yapan mimarı çağırır, ‘Bundan daha güzel bir yapı yapabilir misin?’ diye sorar. Mimar da ‘Evet, siz emrettikten sonra yaparım’ cevabını verir. Bunun üzerine Çar ‘Hayır yapma’ der ve gözlerini kör ettirir.”

Katedralin önündeki heykel

Aziz Vasil Katedrali‘nin önünde yer alan anıt Minin ve Pojarskiy (Памятник Миинину и Пожарскому) anıtıdır. Bu, başkentteki hükümdarın onuruna değil, ulusal kahramanlara minnettarlıkla dikilen ilk anıttır. Kızıl Meydan’daki Minin ve Pojarskiy Anıtı, büyük Rus heykeltıraş İvan Petroviç Martos’un en iyi eseri olarak kabul edilir. Heykel kompozisyonu, yalnızca Rusya’nın iki kahramanının değil, tüm Rus halkının vatanseverliğini ve cesaretinin simgesidir. Anıt aynı zamanda 1612’de Polonyalı işgalcilerin Moskova’dan sürülmesini de sembolüdür.

Heykelin yapılışı

1808’te, anıtın projesini gerçekleştirmek için bir yarışma düzenlendi. Bunun sonucunda İvan Martos’un çalışması yarışmadan birinci seçildi.  Yapımı için, Rusya genelinde fonlar toplandı. İvan Martos, 1803’ten 1818’e kadar heykel kompozisyonu üzerinde çalıştı. Polonya-Litvanyalı işgalcilere karşı kazanılan zaferin 200. yıldönümü için 1812’de kurulması planlanmıştı, ancak Napolyon ile savaş bu planların uygulanmasını engelledi. Aynı zamanda, Rusya’nın Fransızlara karşı aldığı zafer, yeni bir vatanseverlik dalgasına neden oldu ve zafer Martos’un yarattığı heykele daha çok anlam kattı.

Aziz Vasil Katedrali | Храм Василия Блаженного | Saint Basil’s Cathedral

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img