28 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Reşetnikov: Ruble üzerindeki baskı, ekonomik değil

Reşetnikov: Ruble üzerindeki baskı, ekonomik değil

Rusya Ekonomik Kalkonma Bakanı Reşetnikov “Ruble üzerindeki baskı ekonomik değil, psikolojiktir” şeklinde açıklama yaptı. Bakan Reşetnikov, döviz piyasalarındaki durumun istikrar kazanmaya başladığını ifade etti.

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, döviz piyasalarındaki durum istikrar kazanmaya başlarken, rublenin hala zayıflamış durumda olduğunu ve Rus para birimi üzerindeki baskının ekonomik faktörlerle değil psikolojik faktörlerle ilişkilendirildiğini belirtti.

Duma toplantısında konuştu

Bakan, Rusya Federasyonu Devlet Duması Bütçe ve Vergi Komitesi toplantısı sırasında yaptığı açıklamada “Finansal piyasalardaki durum son derece dalgalı, rublenin zayıflamasına, hisse senedi endekslerinde düşüşe şahit oluyoruz. Ekim ortasında döviz piyasası yeniden istikrar kazanmaya başladı” dedi.

Ruble’nin neden değer kaybettiğini açıkladı

Bakan Maksim Reşetnikov, toplantıda rublenin neden değer kaybettiğini şu şekilde açıkladı:

“Ancak tahminlerimize göre ruble döviz kuru hala temelde gerekçelendirilmiş seviyelerden daha zayıf, hala aşırı zayıf. Bizim açımızdan bu durum ekonomik değil, psikolojik faktörlerden, yatırımcıların korkularından, tabii ki Rusya’da ve dünyadaki ölüm oranı meselesinden, komşu ülkelerdeki durumdan, periyodik olarak ortaya çıkan olası yaptırım tartışmalarından kaynaklanıyor. Bu yüzden döviz baskı altında”

Bakanlığın tahminine göre Rus para birimi 2020’de dolar başına 71,2 rubleye, 2021’de dolar başına 72,4 rubleye yükselecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da vergi krizi

Rusya’da her 5 şirketten birinin  vergi ödeyemeyeceği, bu durumun da  yakın gelecekteki vergi krizi yaşanmasına sebep olacağı belirtildi.  

Rospotrebnadzor, Moskova’daki işletmeler kararını açıkladı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), Moskova’daki işletmeler ile ilgili kararını açıkladı. Pandemi ile mücadele kapsamında başkentteki işletmelerin tamamen...

Trabzon’dan Rusya’ya ihracat artışı

Trabzon'dan Rusya'ya, 2020 yılının ocak-eylül döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artarak 99 milyon 621 bin 376 dolara...

Brent petrol fiyatı, yüzde 1.51 düştü

Brent petrol fiyatı, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,51 düşüşle 40,98 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda...