28 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da sanayi üretimindeki düşüş arttı

Rusya’da sanayi üretimindeki düşüş arttı

Rusya’da 2020 yılının Eylül ayında, sanayi üretimindeki düşüş, yıllık bazda yüzde 5’e yükseldi.

Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verilerine göre Rusya Federasyonu’nda Eylül ayında sanayi üretimindeki gerileme oranı yıllık bazda yüzde 5’e yükseldi.

Rosstat, 2019-2020 için endüstriyel üretim dinamiklerinin değerlendirmesini geliştirdi. Geriye dönük yeniden hesaplama sonucunda, bu dönem için her ayın göstergeleri yıllık bazda yüzde 0,4-3 aralığında iyileşti. Pandemi dönemindeki Mart-Temmuz ayları dinamikleri ortalama yüzde 2 ve Ağustos ayında yüzde 3 ile yeniden hesaplandı.

Eylül ayında sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 4,2 düştükten sonra yıllık bazda yüzde 5 düştü. Ayrıca sanayi üretimi Temmuz ayında 5,9, Haziran ayında yüzde 7,1, Mayıs ayında ise yüzde 7,9 düştü.

Böylece Rosstat’ın verilerine göre, anti-epidemiyolojik kısıtlamaların arka planına karşı endüstriyel üretimdeki düşüşün tepe değeri yüzde 7,9’u geçmedi.

Ocak-Eylül 2020 tarihinde Rusya Federasyonu’nun sanayisi Ocak-Eylül 2019’a göre yüzde 2,9 azaldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da vergi krizi

Rusya’da her 5 şirketten birinin  vergi ödeyemeyeceği, bu durumun da  yakın gelecekteki vergi krizi yaşanmasına sebep olacağı belirtildi.  

Rospotrebnadzor, Moskova’daki işletmeler kararını açıkladı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), Moskova’daki işletmeler ile ilgili kararını açıkladı. Pandemi ile mücadele kapsamında başkentteki işletmelerin tamamen...

Trabzon’dan Rusya’ya ihracat artışı

Trabzon'dan Rusya'ya, 2020 yılının ocak-eylül döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artarak 99 milyon 621 bin 376 dolara...

Brent petrol fiyatı, yüzde 1.51 düştü

Brent petrol fiyatı, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,51 düşüşle 40,98 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda...