26 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Erdoğan, Putin ile telefonla görüştü

Erdoğan, Putin ile telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Erdoğan, Rusya liderine Dağlık Karabağ meselesinin kalıcı şekilde çözülmesini istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi kararı

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımların ele alındığı görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan meselesi ile Suriye ve Libya’daki durum da değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Azerbaycan topraklarına saldırarak yeni bir kriz çıkaran Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır süren işgalini kalıcı hale getirmeye çalıştığını belirterek, Türkiye’nin gerek Minsk Grubu içindeki statüsü gerekse ikili ilişkileri çerçevesinde bu meselenin kalıcı bir çözüme kavuşturulmasından yana olduğunu ifade etti.

Kremlin’den yapılan açıklama

Konu ile ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada ise Türk tarafının insiyatifi ile gerçekleştiği belirtilen telefon görüşmesinde, Dağlık Karabağ ihtilafı konusunda tarafların durumu ayrıntılı olarak ele aldıkları belirtildi.

Ayrıca 10 Ekim’de Moskova’da anlaşmaya varılan insani ateşkesin önemi yenilendi. Vilademir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan özellikle AGİT Minsk grubunun gelişmelerine dayalı olarak siyasi sürecin hızlandırılması yönünde konuştukları belirtildi.

Koronavirüs ile mücadelede işbirliği

Ayrıca bir dizi ikili işbirliği konusunda da görüşüldüğü aşı geliştirme ve üretiminde işbirliği de dahil olmak üzere koronavirüs enfeksiyonu ile mücadelede işbirliğine karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu ve ilgili departmanlara konu ile ilgili talimatlar verileceği belirtildi

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni lider; Spartak Moskova

Rusya'da yeni lider, Krasnodar'ı deplasmanda yenmeyi başaran Spartak Moskova oldu.Rusya Premier Ligi’nin 12. Turunun yeni lideri Spartak Moskova...

Erdoğan’dan ABD’ye S-400 cevabı: Biz kabile devleti değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da ABD'ye, Türkiye'nin aldığı hava savunma sistemleri S-400 ile ilgili cevap geldi. Erdoğan "Biz kabile devleti değiliz" dedi.

Dünya genelinde vaka sayısı hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı hızla artıyor. Vaka sayısı 43 milyonu aştı.Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Rusya’da günlük vaka sayısı arttı

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı düne göre arttı. 16 bin 521 olan dünkü vaka sayısının bugün 16 bin 710'a yükseldiği açıklandı.