29 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin'den ikici aşı müjdesi: EpiVakKorona tescil edildi

Putin’den ikici aşı müjdesi: EpiVakKorona tescil edildi

Rusya Devlet Başkanı Putin’den ikinci aşı müjdesi geldi. Putin, dünyanın ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V’den sonra, ülkesinin ikinci korona aşısını tescil ettiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin ikinci koronavirüs aşısı olan EpiVakKorona isimli aşının tescil edildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Vektör” Merkez’inin koronavirüse karşı geliştirdiği ikinci Rus aşısını tescil ettirdiğini söyledi.

Sputnik V’den sonra EpiVakKorona aşısı

Putin, hükümet üyeleriyle yaptığı görüşmede “Novosibirsk merkezli ‘Vector’ bugün koronavirüse karşı geliştirdiği ‘EpiVakKorona’ ikinci Rus aşısını kaydettirdi” dedi.

Vektör Merkezi’nin geliştirdiği ve kayıt ettirilen  ikinci Rus aşısı “EpiVakKorona” aşısının 15 Ekim’e kadar tescil edilmesi bekleniyordu.  Kayıt sonrası çalışmalar için 30 bin kişilik gönüllüler üzerinde aşılama Kasım ayında başlayacak.  Ayrıca, 60 yaşın üzerindeki 150 gönüllüyü içeren ayrı bir kayıt sonrası klinik araştırma da olacağı kaydedildi.

Üçüncü aşı da geliyor

Devlet Başkanı Putin “Bildiğim kadarıyla yolda üçüncü bir aşımız daha var – Rusya Bilimler Akademisi’nin Chumakov Merkezi.” Şeklinde konuştu.

Chumakov Merkezi’nin geliştirdiği aşı  300 gönüllünün katıldığı klinik denemelerden geçiyor.

İlk Rus aşısı; Sputnik V

Rusya’daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk Rus Kovid-19 aşısı, 11 Ağustos’ta tescil edilmişti.

Sputnik V aşısı

İlk kayıt edilen Rus aşısı olan, “Sputnik V”  Rusya Sağlık Bakanlığı ve Gamalei Enstitüsü tarafından geliştirildi.  Aşı, hızlandırılmış bir prosedür altında Ağustos ayında tescil edildi.  Şu anda Moskova’da 40 bin kişiyi kapsayacak bir kayıt sonrası, araştırma aşamasından geçiyor.   Buna paralel olarak, risk grubundan doktorlar, sağlık çalışanları ve öğretmenler de aşılandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da , Intercharm 2020 Fuarı

)Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus Expo Sergi Merkezi'nde, Intercharm 2020 Profesyonel güzellik ve kozmetik ürünleri fuarı açıldı.

Mişustin’e göre dünyayı bekleyen zorluklar

Rusya Başbakanı Mişustin, yakında gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları açıkladı. Mişustin’e göre bu zorlukların başında ekonomik kalkınma yer aldı.Rusya...

Sberbank, MB’nin pandemi politikasını övdü

MB’nin pandemi politikası, Sberbank Genel Müdür Gref tarafınan övüldü. Gref, Merkez Bankası’nın (MB) pandemi krizine, hızlı ve zamanında yanıt verdiğini açıkladı.

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması geldi. 6 ila 11 sınıflardaki öğrencilerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi.Moskova...