31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Moskova, ABD’nin START taleplerini kabul etmedi

Moskova, ABD’nin START taleplerini kabul etmedi

Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) uzatılmasıyla ilgili olarak, Moskova, ABD’nin taleplerini kabul etmedi.

Dışişleri Bakanlığı, Washington’un Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşmasını uzatma şartına yanıt verdi

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerika yönetiminin Rus nükleer cephaneliğinin dondurulmasına bağlı olarak, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın ( START)süresini uzatmaya hazır oldukları konusunda yorum yaptı.

Daha önce ABD Başkanı’nın Silah Kontrolünden Sorumlu Özel Temsilcisi Marshall Billingsley, Rusya’yı “anlaşma bozucu” olarak nitelendirdi ve Moskova’nın nükleer cephaneliğini sınırlandırması veya dondurması halinde Washington’un anlaşmayı uzatmayı kabul edeceğini duyurdu.

Ayrıca Billingsley, ABD’nin Rusya’dan yakın gelecekte uzlaşmaya hazır olduğuna dair net sinyaller almayı umduğunu bildirdi.

“Moskova için kabul edilemez”

Ancak Sergey Ryabkov, Rus tarafının nükleer cephaneliklerin dondurulması konusundaki tavrını uzun zamandır bildiğine dikkat çekti ve açıklamalarında “Stratejik istikrar meselelerinin bir kompleks içinde ele alınması gerektiğinden, Moskova için bu kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

START nedir?

Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (START), 2010 yılında Washington ve Moskova arasında imzalandı. Sözleşme 2021 Şubat’ında sona eriyor. Rus yetkililer, anlaşmayı uzatma isteklerini defalarca ifade ettiler, ancak ABD, Çin’in anlaşmaya katılması konusunda ısrar ediyor.

22 Haziran’da Viyana’da, START meselesiyle ilgili olarak Rus-Amerikan istişareleri yapıldı ve bu sırada antlaşmanın uzatılması umutları tartışıldı. Amerikan tarafı görüşmenin gidişatını olumlu değerlendirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Premier Ligi

Rusya Premier Ligi konusunda en kapsamlı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Rusya Premier Ligi 1992 yılında kuruldu.  Rusya Premier Ligi’nde...