21 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da işçi çıkaran şirketlerin sayısı, iki katına çıktı

Rusya’da işçi çıkaran şirketlerin sayısı, iki katına çıktı

Rusya’da Ekim ayında, işçi çıkaran şirketlerin sayısı iki katına çıktı. Ülkede son 10 günde  personelinin sayısını azaltan şirketlerin oranı yüzde 7’den, yüzde 14’e yükseldi.

Rusya’da personelini azaltan şirketlerin sayısı bir ayda iki katına çıktı. Superjob.ru iş bulma portalının verilerine göre, personelin çoğunu işten çıkaran işverenlerin sayısı Ekim  ayından yüzde 7’den yüzde 14’e çıktı.

Eylül başında toparlanma oldu

Portalda yer alan açıklamada “İlginç bir şekilde, Eylül 2020’nin başında işten çıkarma sayısı tarihi bir düşüş yaşadı. Şirketlerin yüzde 86’sı ise işten çıkarmaların yapılmadığını veya planlanmadığını belirtti. Karantina tedbirlerinin hafifletilmesi ve sınırların kısmen açılması işgücü piyasasında bir canlanmaya yol açtı ve işverenlerin işe alım faaliyeti geçen yılın değerlerini bile geçti” ifadelerine yer verildi.

Ekim’de işten çıkarmalar başladı

Ekim 2020 tarihinde kötüleşen epidemiyolojik durumla ilgili haberlerden sonra işten çıkarmaların sayısı tekrar arttı. Ekim ayından işçi çıkaran şirketlerin oranı yüzde 7’den yüzde 14’e yükseldi. Ancak şimdiye kadar işten çıkarmaların yapılmadığı veya planlanmadığı şirketler oranı yüzde 78 olduğu açıklandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus sporcu, Galatasaray’a transfer oldu

Rus sporcu Tatiana Kosheleva, Galatasaray'a transfer oldu.Galatasaray HDI Sigorta Kadın Voleybol Takımı, eski oyuncularından Tatiana Kosheleva'yı yeniden kadrosuna...

RUSYA’DAKİ BEYAZ YAKALI TÜRKLER 4. BÖLÜM | Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin

Rusya'daki Beyaz Yakalı Türkler 4. Bölümünde Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin ile Rusya'daki yaşantısını konuştuk.

Moskova’da yarın mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji uzmanlarının bildirdiğine göre Moskova'da yarın, mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor.RIAMO’nun meteorologlarının bildirdiğine göre 2020’nin sonbahar sezonundaki ilk...

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor. Teslimat hizmetleri veren Yandex.Eda ve  Delivery Club’u kontrol edecek.Moskova...