20 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Ruhani'den Azerbaycan'a "Toprak bütünlüğü" desteği

Ruhani’den Azerbaycan’a “Toprak bütünlüğü” desteği

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Azerbaycan’a ‘Toprak bütünlüğü’ desteği geldi. Ruhani İran, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların uluslararası hukuk ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi için her türlü desteğe hazırdıraçıklamasını yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Dağlık Karabağ’daki geçici ateşkesi değerlendirdi. Ruhani, görüşmede toprak bütünlüğü vurgusu yaparak Azerbaycan’a destek verdi.

İki lider telefonla görüştü

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ruhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalinden kaynaklanan Dağlık Karabağ’daki durum ve ikili ilişkiler ele alındı. 

Toprak bütünlüğüne saygı esası

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda sağlanan geçici ateşkesi “değerli” bulduklarını belirten Ruhani “İran, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların uluslararası hukuk ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi için her türlü desteğe hazırdır.” ifadelerini kullandı.

Krizin yayılması endişesi

Bölgedeki çatışmaların oldukça endişe verici olduğunu kaydeden Ruhani, “Üçüncü ülkelerin bu çatışmalara müdahale etme olasılığı, krizin yayılmasına ve uzamasına neden olacaktır. Biz bu durumu bölge ülkelerinin çıkarlarına uyumlu görmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ruhani, Dağlık Karabağ’daki çatışmaların sonlandırılması için ortak çaba ve iş birliğinin önemine işaret ederek, çatışmaların devamının bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirebileceğini belirtti.

Terörist unsurların bölgedeki varlığı

Bölgede bazı terör gruplarının varlığından ve çatışmaya katılmasından endişe duyduklarına işaret eden Ruhani, “Teröristlerin bölgedeki varlığı, İran, Rusya ve tüm bölge için tehlike oluşturabilir.” ifadelerini kullandı.

Rusya ile aşı işbirliği isteği

Rus mevkidaşı Putin’e İran ile Rusya arasındaki uçuşların ve transit taşımacılığın sağlık tedbirlerine riayet edilerek yeniden başlatılması çağrısında bulunan Ruhani, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı geliştirilmesi konusunda da Moskova ile iş birliği yapmak istediklerini vurguladı. 

İran Cumhurbaşkanlığının açıklamasına göre, Rusya Devlet Başkanı Putin ise Dağlık Karabağ’da varılan geçici ateşkesin Azerbaycan ile Ermenistan arasında diyaloğu başlatmasını umduklarını belirtti. 

Tahran yönetiminin bölgedeki çatışmalar konusunda endişelerini anladıklarını kaydeden Putin, “İran’ın Karabağ krizi gibi bölgesel konulardaki tutumu bizim için büyük öneme sahiptir. Sorunu çözmek için Tahran ile istişarelerin devamını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Putin, “Tüm komşularımızın çabası, savaşı ve kan dökülmesini durdurmak, krizi diyalog ve müzakere yoluyla çözmek olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu. 

Koronavirüs salgınının İran ve Rusya dahil ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere etkisine de değinen Putin, hastalığın kontrol altına alınarak ilişkilerin seviyesinin önceki seviyeye dönmesini ve iki ülke arasındaki anlaşmaların hayata geçirilmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Dağlık Karabağ’da insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmaya varılan ateşkes bugün yerel saatle 12.00’de devreye girmişti.

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun ateşkesi alenen ihlal ettiğini duyurmuştu. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı, koronavirüs kabusu artarak sürüyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı sayısı 40 milyon 657 bini aştı. Koronavirüs nedeniyle 1 milyon 123 bin 117 kişi...

Brent petrolün fiyatı düşüşünü sürdürdü

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.19 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 düşüşle 42,86 dolardan işlem gördü.Brent petrolün dün...

Ruslara, spor için vergi indirimi

Ruslara spor için kişisel gelir vergisi indirimi sağlanabileceği açıklandı. Vergi indiriminin Tasarlama Hukuk Komisyonu tarafından ele alındığı ifade edildi.

St. Petersburg’da restoranlara mesai kısıtlaması

St. Petersburg'da restoranlara mesai kısıtlaması geliyor. Ketteki restoranlar saat 23:00'te kapanacak.St. Petersburg'da restoranların mesai saatleri 23:00'e kadar...