31 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Polonya ceza verdi, Gazprom itiraz etti

Polonya ceza verdi, Gazprom itiraz etti

Polonya Gazprom’a Kuzey Akımı-2 için 7 milyar 600 milyon dolar para cezası verdi. Ancak Gazprom bu cezayı kabul etmedi.

Polonya Rekabet ve Tüketiciyi Koruma Ofisi (UOKİK), Kuzey Akım-2 yüzünden Gazprom’a 29 milyar Polonya Zlotisi (7 milyar 600 milyon dolar) para cezası verdi.

En yüksek yaptırım uygulandı

UOKİK Başkanı Tomasz Chrostny bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Kuzey Akımı-2 doğalgaz boru hattının inşası ile ilgili araştırmamızı dün tamamladık. Söz konusu cezanın nedeni, Polonya antitekel yönetiminin izni olmadan inşaata başlamadır. Gazprom’a ve beş ortak şirkete Polonya yasalarına göre en yüksek yaptırım olan yıllık hacmin  yüzde 10’una eşit para cezaları verildi” diye konuştu. 

Ya ceza ödenir ya da anlaşma feshedilir

Projenin Avrupalı ​​ortaklarının (Engie Energy, Uniper, OMV, Shell ve Wintershall) 234 milyon zloti veya 61 milyon doların üzerinde ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Aksi taktirde, doğalgaz boru hattının inşasının finansmanına ilişkin anlaşmaları 30 gün içinde feshetmek zorundalar.

Chrostny, Polonya Rekabet ve Tüketiciyi Koruma Ofisinin, Gazprom’un para cezasına ilişkin itirazına hazır olduğunu belirtti.

Bu yılın başlarında UOKiK, yargılamalar çerçevesinde yeni bilgiler sağlama talebiyle Gazprom’a da başvurdu. Buna yanıt olarak Rus şirketi, böyle bir talebi doğrulamasını istedi. Sonuç olarak UOKiK, işbirliği yapmayı reddettiği için Gazprom’a 50 milyon euro para cezası vermeye karar verdi.

Gazprom’un bu cezaya cevabı; Temyize gidilecek

Gazprom, UOKiK’in Kuzey Akım 2 projesine ve şirkete para cezası verme kararına ilişkin tutumuna temelde katılmadığını ve kesinlikle temyiz hakkını kullanacağını açıkladı.

Gazprom şirketi tarafından yapılan açıklamada “Gazprom, UOKiK tutumuna ve 6 Ekim 2020 tarihinde Gazprom’a yaklaşık 6 milyar 467 milyon euroluk bir para cezası uygulama kararına temelde karşı çıkıyor” denildi.

Gazprom’a göre, Polonya Rekabet ve Tüketiciyi Koruma Ofisi, Gazprom’u ve Kuzey Akımı-2’nin Avrupalı ​​ortaklarını, projeyi uygulamak için bir ortak girişim kurulması konusunda Polonya yetkilileriyle anlaşmadıkları konusunda suçluyor. 

Açıklamada aynı zamanda “UOKiK’in kararı yasallık, orantılılık ve adil yargılama ilkelerini ihlal ediyor ve cezanın görülmemiş tutarı, Kuzey Akımı-2 projesinin uygulanmasına herhangi bir şekilde karşı çıkma arzusunu gösteriyor” ifadelerine yer verildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Fransa’nın Rusya’dan koruma talebi

Fransa'nın, ülkelerindeki elçilik ve konsolosluk binaları için, Rusya'dan ekstra güvenlik önlemleri talebinde bulunduğu açıklandı.Rusya’daki Fransa Büyükelçiliği yetkilileri, ülkelerine...

Moskova 50 bin akıllı sokak lambası

Yıl sonuna kadar Moskova’da 50 bin adet daha akıllı sokak lambası kurulacağı açıklandı.Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Pyotr...

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...