31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin, 68. doğum gününü kutluyor

Putin, 68. doğum gününü kutluyor

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 68. doğum gününü kutluyor. Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitry Peskov, Rus liderinin doğum gününün onun için tatil olmayacağını söyledi. Devlet Başkanı, doğum gününde uluslararası gündemde bir düzineden fazla telefon görüşmesi yapacak ve aynı zamanda mevcut Rusya meseleleriyle yakından ilgilenecek.

Peskov, Putin’in yakınlarından gelen tebriklerin geleneksel olarak akşam yapılacağını belirterek “Günün geri kalanında ise, geçmiş yıllarda olduğu gibi arkadaşlar, akrabalar ve sevdikleri ile olacak” diye konuştu.

Başarının felsefesi

20 yıldan fazla bir süredir devlet başkanlığı ve başbakanlık görevlerini yürüten, Devlet Başkanı, meşhur “Siz kimsiniz, Sayın Putin?” sorusuna cevap verdi. Doğrusu şimdiye kadar bu cevabı kimse çözmeyi başaramadı. Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve yurtdışında çalışma tecrübesi olan deneyimli bir istihbarat görevlisi olan Putin, hayata karşı ciddi tutumunun okul yıllarında dövüş sanatları sayesinde oluştuğunu defalarca söylemişti. 

Putin, judoyu halen modern politikacılar için en sağlıklı spor olarak görüyor ve daha önce açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Judo, hem beden hem de zihin için bir egzersizdir. Güç, tepki, dayanıklılığı geliştirir, size kendinizi kontrol etmeyi, anın keskinliğini hissetmeyi, rakibin güçlü ve zayıf yönlerini görmeyi ve en iyi sonuç için çabalamayı öğretir. Ve en önemlisi, sürekli gelişmek için çalışma halinde olursunuz”

Devlet başkanı tüm bu ilkeleri uluslararası müzakereleri yürütürken, ülkenin kalkınmasının iç politikasını formüle ederken uyguluyor.

Sözcüsü Putin’i anlattı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sözcüsü Peskov anlattı. Peskov, Rus lideri adeta A’dan Z’ye tarif etti. İşte Peskov’un tarif ettiği Rus lider Putin;

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

“En tecrübeli dünya lideri”

Peskov’a göre, dünya sahnesinde Putin için giderek daha az değerli “rakip” var. Peskov “Putin en tecrübeli, en bilgili, en yetenekli dünya lideridir. Sözlerinin arkasında durması konusunda da en sorumlu liderdir. Dünyada çok az insan onunla karşılaştırabilir. Eskiden çok daha fazla egemen lider vardı. Eylem özgürlüğü, kararlılık ve profesyonellik açısından Putin’e daha uygun liderler vardı ve o zamanlar Putin’in onlarla müzakere etmesi daha kolaydı. Şimdi bu tür liderlerin daha az olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Peskov açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Putin profesyonel bir insan, ayrıntılara girmeden bir şey yapmıyor. Bu nedenle, ortaklarının Putin ile tartışması son derece zor, çünkü çok sayıda rakamla çalışıyor. Putin çok tutarlıdır. Yurtdışında ve burada belirtildiği üzere Rus lider uzlaşma ustasıdır. Putin’in uzlaşması hem Rusya’nın hem de ortakların çıkarlarının bozulmasına yol açmaz, her iki tarafın çıkarlarını dikkate alır” ifadelerini kullandı.

Putin’in ‘Kırmızı çizgisi’

Kremlin sözcüsü, Devlet Başkanı’nın her zaman “kırmızı çizgileri” ilgilendiren konularda çok sert bir kişi olduğunu vurgulayarak “Bunlar ülkenin ulusal çıkarları, bunlar ihanet edilemeyen çıkarlar” dedi.

Devlet Başkanı ritmi 

Kendini bir “kadırga kölesi” ile karşılaştıran devlet başkanının etkinliği, uzun zamandır normal bir hal aldı, ancak birçok kişiyi şaşırtmaya devam ediyor.

Peskov, Putin’in özelliklerini anlatırken “Devlet başkanı tam bir işkolik. Rus lider kendi zaman anlayışına sahip. Bir ülkeyi yönetmek, söndürülemeyen bir fırın gibidir. Bu sürekli devam eden ve günün saatine bağlı olmayan bir süreçtir. Bu nedenle Devlet Başkanlığı idaresinde gece geç saatlere kadar çalışmak normaldir ve hafta sonları nadirdir” ifadelerine yer verdi.

“Yalan ve beceriksizlikten nefret eder”

Basın sözcüsü, Putin’in yalanı ve beceriksizlikten nefret ettiğini söyledi. Devlet Başkanı, astlarını, onları “enerjik” tutmak için eleştirdiğini belirtti. Başkan Putin, bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Doğruyu söylemek gerekirse bazen istenen sonucu elde etmek için astları “dürtmek” gerekiyor” dedi. Putin her zaman astlarından en yüksek profesyonelliği bekliyor.

Yeni kabineyi neye göre oluşturdu?

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya Başbakanı Mişustin

Hatırlanacağı üzere daha önce Rus lider, TASS ile yaptığı röportajda bu yılın Ocak ayında yeni bir bakanlar kurulunu oluştururken tam olarak bu kriterlerine göre hareket ettiğini ve bir başbakan adayı seçerken Mihail Vladimiroviç Mişustin’in kişisel ve ticari niteliklerine dikkat ettiğini belirtmişti.

Misafirler, görüşmeler ve hediyeler 

2017’de eski İtalyan lideri Silvio Berlusconi, Putin’in doğum günü için Soçi ‘ye geldi.  Bilindiği üzere iki siyaset adamının uzun süredir dostane ilişkileri bulunuyor.  Silvio Berlusconi, Rus lidere, iki politikacının Aziz Vasil Katedrali fonunda el sıkıştığını gösteren işlemeli bir peçe hediye etti. 

Berlusconi, 7 Ekim’de sosyal ağlarda yayınladığı Karadeniz kıyısındaki fotoğraflarından da anlaşıldığı üzere 2018 yılında arkadaşını ziyaret etti.

Putin, doğum günlerinden birini ayrıca Çin lideri Şi Cinping ile geçirmişti ve bu anı şöyle anlatmıştı “Saklamayacağım; bir bardak votka içtik ve salam dilimledik.”

7 Ekim 2005 tarihinde Putin, Orta Asya İşbirliği Örgütü Zirvesi çerçevesinde Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan liderleriyle bir araya geldi, ayrıca Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüştü.

Doğum günü kutlamaları

Aynı zamanda Putin hayatının çoğunu geçirdiği Leningrad Oblastı veya St. Petersburg’da doğum gününü 2000, 2003, 2004 ve 2006 yılında kutladı.  

2002 yılında Devlet Başkanı, BDT zirvesine katıldığı Kişinev’de 50. yaş gününü kutladı. Ardından Moskova’ya giderek Rusya Federasyonu hükümeti üyeleri, Federal Meclis yönetimi, savcılar, kolluk kuvvetleri ve üst düzey askeri yönetim için bir akşam yemeği verdi.

Putin, 2001 yılında 49. doğum gününü ailesiyle birlikte Moskova yakınlarındaki Novo-Ogarevo’daki konutunda kutlarken, 2011 yılında 59. doğum günününde Başbakan Putin Moskova’da savunma sanayi kompleksi üzerine bir toplantıda konuşma yapmıştı. Putin, 2009 yılındaki doğum gününde ise Moskova ’daki Puşkin Devlet Müzesinde önde gelen Rus yazarlarla bir araya geldi.

Aldığı en ilginç hediyeler

Putin’in doğum gününde aldığı en sıra dışı hediyeler arasında şimdi Gelencik’deki Safari Park’ta bulunan iki aylık Ussuri kaplan yavrusu, Monomakh’ın şapkasının bir kopyası ve canlı bir timsah bulunuyor. 

Putin’in sözcüsü Peskov “Geleneksel olarak hediyelerin çoğu Devlet Başkanı’nın kütüphanesine gönderiliyor ve orada saklanıyor, ancak Putin arkadaşlarından ve tanıdıklarından aldığı bazı hediyeleri ise kendine alıyor” ifadelerini kullandı.

Putin 68. doğum gününü kutluyor

Putin 68. doğum gününü kutluyor

Dikkatinizi Çekebilir: Vladimir Putin kimdir ? Vladimir Putin’in hayatı

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Premier Ligi

Rusya Premier Ligi konusunda en kapsamlı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Rusya Premier Ligi 1992 yılında kuruldu.  Rusya Premier Ligi’nde...