28 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya ve Çin'den, ABD ile AB'ye yaptırımları kaldırın çağrısı

Rusya ve Çin’den, ABD ile AB’ye yaptırımları kaldırın çağrısı

Rusya ve Çin’den, ABD ile AB’ye “Pandemi ile mücadele için 26 ülkeye yaptırımları kaldırım” çağrısı geldi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla etkili mücadele için 26 ülke, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve diğer Batılı devletlere yaptırımları kaldırma çağrısı yaptı.

Ortak açıklama, Çin’den geldi

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Cang Cün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesinde, aralarında Çin, Kuzey Kore, Venezuela, İran ve Rusya gibi ülkelerin de olduğu 26 ülke adına yaptığı ortak açıklamada, ABD, AB ve diğer Batılı devletlerden uyguladıkları yaptırımları Kovid-19’la mücadele için kaldırmalarını istedi.

“Yaptırımlar insan haklarını kesintiye uğratıyor”

Cang, “tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin” BM Tüzüğüne ve çok taraflılığa aykırı olduğuna dikkati çekerek, bu “tedbirlerin” aynı zamanda “etkilenen ülkelerdeki nüfusun refahı”nı engelleyerek insan haklarının teminini kesintiye uğrattığını ve sağlık hakkına zarar verdiğini vurguladı.

“Uluslararası iş birliği, Kovid-19’la mücadelede en güçlü silah”

Söz konusu 26 ülkenin ortak açıklamasında, küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğinin Kovid-19’la mücadelede en güçlü silahlar olduğu belirtildi.

Uluslararası toplumun tüm üyelerinin Kovid-19’a etkili ve verimli müdahalesinin sağlanması için tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin en kısa sürede tamamen kaldırılması istenen açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e, salgınla mücadele kapasitesine zarar veren yaptırımları uygulatmama çağrısı yapıldı.

Yaptırım uygulanan ülkeler;

Bu 26 ülkenin “Angola, Antigua ve Barbuda, Belarus, Burundi, Kamboçya, Kamerun, Çin, Küba, Kuzey Kore, Ekvator Ginesi, Eritre, İran, Laos, Myanmar, Namibya, Nikaragua, Pakistan, Filistin, Rusya, Saint Vincent ve Grenadinler, Güney Sudan, Sudan, Surinam, Suriye, Venezuela ve Zimbabve” olduğu bilgisi paylaşıldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mişustin’e göre dünyayı bekleyen zorluklar

Rusya Başbakanı Mişustin, yakında gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları açıkladı. Mişustin’e göre bu zorlukların başında ekonomik kalkınma yer aldı.Rusya...

Sberbank, MB’nin pandemi politikasını övdü

MB’nin pandemi politikası, Sberbank Genel Müdür Gref tarafınan övüldü. Gref, Merkez Bankası’nın (MB) pandemi krizine, hızlı ve zamanında yanıt verdiğini açıkladı.

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması geldi. 6 ila 11 sınıflardaki öğrencilerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi.Moskova...

Rusya’da vergi krizi

Rusya’da her 5 şirketten birinin  vergi ödeyemeyeceği, bu durumun da  yakın gelecekteki vergi krizi yaşanmasına sebep olacağı belirtildi.