27 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya, Ukrayna'ya yönelik yaptırımları kaldırabilir

Rusya, Ukrayna’ya yönelik yaptırımları kaldırabilir

Rusya Devlet Başkanı Putin  “Ukrayna’ya yönelik yaptırımları kaldırabiliriz” dedi. Putin Rusya’nın buna hazır olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisini ziyaret eden, Ukrayna partisi “Yaşam İçin Muhalefet Platformu” Siyasi Konseyi Başkanı Viktor Medvedçuk’a, Rusya’nın Ukrayna’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasına hazır olduğunu söyledi.

Görüşme sırasında Medvedçuk, Rusya tarafından daha önce uygulanan yaptırımların kısmi kaldırılması konusunu gündeme getirdi.  Medvedçuk  “Bu durumun tersine dönmesine ve her şeyin değişmesine hazırız. Ancak bize yaptırım uygulayan ülkelere karşı istisna yapamayız. Esas sorun budur. Rusya’nın yaptırımlarını kısmen de olsa kaldırması gerekir. Umarım bu gerçekleşir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin

“Ukraynalı işçilerin durumunu düzeltmek istiyorum”

Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşmede “Rusya, Kiev’in eylemlerine tepki olarak yaptırımlar uyguladı. Ancak kalbim Ukrayna işçileri için acıyor.İşçilerinizin içinde bulunduğu durumu düzeltmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Putin açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Yaptırımları biz uygulamadık. Yaptığımız her şeyi Rusya’ya karşı belli adımlar atan devletlere cevaben yapıyoruz”

Viktor Medvedçuk, Rusya Devlet Başkanı Putin’i ziyaret etti.

Putin görüşmede, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile,bazı  Ukrayna şirketine yönelik yaptırımları kaldırma olasılığını görüşeceği sözünü verdi.

Başbakan Mişustin ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin ardından Medvedçuk, Rusya Başbakanı Mişustin ile de  bir araya geldi. Görüşmede, Mişustin’den Ukrayna sanayi kuruluşlarına yönelik Rus yaptırımlarının kısmen kaldırılmasını talep etti.

Medvedçuk, Başbakan ile görüşmesinde “Bu konunun karmaşıklığını anlıyorum. Ancak bugün Ukrayna’daki yaşam, ekonomik ve sosyal kriz, beni bir parti temsilcisi olarak, endüstriyel işletmelere yönelik yaptırımların kısmen kaldırılmasını talep etmeye itti. Bu konuda ülkemde son aylarda bana başvuran insanlar oldu. Onları düşünmek zorundayım” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...

Rusya, ikinci aşının üretimine başladı

Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Spurnik V'yi üreyen Rusya, ikinci aşının üretimine başladı.Rusya'da ikinci aşı hamlesi geldi. Dünyanın ilk...

Rusya’da günlük can kaybında rekor

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle, günlük can kaybında rekor yaşandı. Son 24 saatte 320 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının pandeminin başından beri en yüksek...

Dünya genelinde vaka sayısı, hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı kişi sayısı 43 milyon 790 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 164 bin 609 kişi...