31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya: ABD'nin DSÖ'den ayrılması incelensin

Rusya: ABD’nin DSÖ’den ayrılması incelensin

Rusya, ABD’nin, DSÖ’den ayrılması incelensin çağrısında bulundu. Rus makamlar, ABD’nin çekilmesi ile ilgili yasal prosedürün mercek altına alınmasını istedi.

 Rusya, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) çekilmesine ilişkin “yasal ve mali prosedürlerin incelenmesi” çağrısında bulundu.

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Alexandra Dronova, İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan, DSÖ Yönetim Kurulunun “Kovid-19 ile mücadele özel oturumu”nda konuştu.

Rus aşısı hakkında bilgi verdi

Kovid-19 konusunda bir dizi yeni ilaçlar ürettiklerini belirten Dronova, ülkesinin geliştirdiği “Sputnik V” adlı aşı hakkında bilgi verdi. 

Rusya’nın bulduğu Sputnik V koronavirüs aşısı

“Aşımız, tarafsız bir şekilde incelensin”

Alexandra Dronova, DSÖ üyesi ülkelere “Rusya’nın geliştirdiği ilaçlar ve aşının tarafsız bir şekilde değerlendirilmesi” çağrısında bulundu.

 ABD’nin DSÖ’den çekilmesine de değinen Dronova, “ABD’nin DSÖ’ye karşı attığı adımlarla ilgili yasal prosedürleri, idari ve mali prosedürleri analiz etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, DSÖ üyesi ABD’nin örgütten ayrılması için 1 yıl önceden bildirimde bulunması gerektiğini belirtmişti.

Dujarric, ABD’nin aynı zamanda DSÖ’ye olan borçlarını ayrılmadan önce ödemesi ve finansal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Trump’ın DSÖ’yle Kovid-19 savaşı

ABD Başkanı Donald Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü Kovid-19 salgınıyla mücadelede başarısızlıkla ve Çin’e yakın durmakla suçlamış, örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a 18 Mayıs’ta bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD’nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını belirtmişti.

Ancak Trump, daha bu süre dolmadan 29 Mayıs’ta “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Washington yönetimi 3 Eylül’de yaptığı açıklamada, ABD’nin, DSÖ’den 6 Temmuz 2021’de çekileceğini ve ABD Başkanı Trump’ın da söylediği gibi DSÖ yerine “daha güvenilir” ve “şeffaf” ortaklar aranacağını bildirmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den Erdoğan’a İzmir depremi taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İzmir depremi nedeniyle hayatlarını kaybedenler için taziye mesajı geldi.Rusya Devlet Başkanı...

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...