23 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi En yüksek maaş alan Rus şehirleri açıklandı

En yüksek maaş alan Rus şehirleri açıklandı

En yüksek maaş alan Rus şehirleri arasında Moskova birinci sırada yer aldı. Maaşların yüksek olduğu 3 kentte ortalama aylık ücretlerin 90 bin rubleyi aştığı açıklandı.

Resmi Rus haber ajansı RİA Novosti’nin araştırmasına göre, üç Rus şehrinde ortalama maaş ayda 90 bin ruble’yi aşıyor. Rusya’da en yüksek geliri kuzey bölgelerinin sakinleri elde ediyor.

Moskova birinci sırada

Açıklamada 2020’nin ilk yarısında Moskova sakinlerinin  103 bin 100 ruble ile en yüksek maaşı aldığı bildirildi.

İkinci sırada 97 bin 400 ruble ile Yujno-Sahalinsk yer alırken, 94 bin 900 ruble ile Salehard üçüncü oldu.  Ayrıca en çok maaş alan şehirlerin ilk 5’inde Surgut ve Hantı-Mansiysk gibi şehirler de yer aldı.

Maaşlar bölgeye göre değişiyor

Konu ile ilgili yapılan  açıklamada, her kentin kendi ekonomik yapısı, farklı ürün ve hizmet fiyatları olması nedeniyle maaşların sektör ile bölgeye göre farklılık gösterdiği belirtildi.

Yüksek maaşın nedeni; petrol üretimi

Petrol pompası

Analistlerin verilerine göre, beş şehirden dördünde yüksek maaş bu bölgelerdeki petrol üretimine dayanıyor.

Ağustos ayında, en yüksek maaşlı meslekler sıralaması derlendi. Böylece diş hekimliği, pazarlama, IT ve eğitim alanındaki çalışanlar 300 bin ruble’nin üzerinde maaşlar alabileceği ortaya çıktı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, Erdoğan’ın Kırım açıklamalarını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarını yorumladı. Putin, Erdoğan’ın bu konudaki görüşünün kendisi için çok önemli olmadığını söyledi.

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri, Moskova’da verildi

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.Rusya’nın başkenti Moskova’da Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı'nın organize ettiği...

Moskova Metrosu’nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıklandı

Altyapı Müdürlüğü Başkanı Dmitry Doschatov tarafından, Moskova Metrosu'nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıkladı. Doschatov, Moskova Metrosu'nun iki saat arayla dezenfekte edildiğini bildirdi.

Perm | Rusya Şehirleri | Пермь

Perm (Пермь) Rusya Federasyonu'nda nüfusu 1 milyonu aşan Batı Ural'ların en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyük dördüncü nehri olan Kama Nehri’nin kıyısına...