23 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Türk yönetmen Tepegöz, Rus romanlarından etkilenmiş

Türk yönetmen Tepegöz, Rus romanlarından etkilenmiş

Moskova Film Festivali’ne katılan Türk yönetmen Erdem Tepegöz, Rus romanlarından etkilendiğini, bunun da yaptığı işlere yansıdığını söyledi.

42. Uluslararası Moskova Film Festivali devam ediyor. Festivalde  film gösterisi öncesi basın toplantısı düzenlendi.

“Gölgeler İçinde” filminin yönetmeni Erdem Tepegöz, toplantıda yaptığı konuşmada, filmiyle festivaldeki yarışmaya katılmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Filminin senaryosunun herhangi bir kaynağa dayandırılmadığına dikkati çeken Tepegöz, felsefe ve bilim kurgu kitapları okumayı sevdiğini dile getirdi.

Rus edebiyatından etkilenmiş

Rus bilim kurgu romanlarını önceden okuduğunu belirten Tepegöz, “Bu romanlardan etkilenmiştim. Bunlar yaptığım işlere elbette yansıyor.” dedi.

Tepegöz, filmlerinde karakter anlatım tarzını seçtiğini anlatarak, “Gölgeler İçinde de ana karakter film boyunca takip ediliyor. Ana kahraman başka karakterlerle temas ettiğinde ancak diğer hayatlara bakılabiliyor.” diye konuştu.

Filmin Gürcistan’da Sovyetler Birliği döneminden kalma bir maden fabrikasında çekildiğini aktaran Tepegöz, çekimlere başlamadan önce fabrika çalışanlarıyla sohbet ettiğini söyledi.

Tepegöz, bu fabrikanın çalışma sürecini filme yansıtmaya çalıştığını dile getirerek, “Benim sinemadaki görevim, sorunlara çözüm bulmak değil, soru sormak ve sorunları gün üzüne çıkarmaktır.” ifadelerini kullandı.

42. Uluslararası Moskova Film Festivali, 8 Ekim’de sona erecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, Erdoğan’ın Kırım açıklamalarını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarını yorumladı. Putin, Erdoğan’ın bu konudaki görüşünün kendisi için çok önemli olmadığını söyledi.

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri, Moskova’da verildi

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.Rusya’nın başkenti Moskova’da Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı'nın organize ettiği...

Moskova Metrosu’nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıklandı

Altyapı Müdürlüğü Başkanı Dmitry Doschatov tarafından, Moskova Metrosu'nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıkladı. Doschatov, Moskova Metrosu'nun iki saat arayla dezenfekte edildiğini bildirdi.

Perm | Rusya Şehirleri | Пермь

Perm (Пермь) Rusya Federasyonu'nda nüfusu 1 milyonu aşan Batı Ural'ların en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyük dördüncü nehri olan Kama Nehri’nin kıyısına...