22 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya’da kısıtlamalar ne zaman kaldırılacak?

Rusya’da kısıtlamalar ne zaman kaldırılacak?

Virolog Aleksandr Çepurnov, Rusya’da kısıtlamaların bir ya da iki yıl daha sürebileceğini iddia etti.

“Vektor” merkezinin eski laboratuvar başkanı, Virolog Aleksandr Çepurnov, koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla ilgili kısmi kısıtlamaların Rusya’da bir ile iki yıl daha kalacağını öne sürdü.

Sıkı karantina tedbirine gerek yok

Virolog, sıkı karantina rejimi uygulamanın gerekli olmadığını çünkü bunun ekonomiyi etkileyebileceğini belirterek “Aşıların nasıl doğru şekilde kullanılacağını öğrenene kadar kısmi kısıtlamalarla bir veya iki yıl daha yaşamak zorunda kalacağız. Bir orta yol arayıp, doktorların iş yükünü azaltmak için bazı önlemler almamız elbette gerekiyor” diye konuştu.

Aşının bağışıklık süresi net değil iddiası

Ayrıca Çepurnov, bilim insanlarının koronavirüse karşı aşılama sırasında bağışıklığın etkinliği ve süresi hakkında henüz bir fikre sahip olmadıklarını da iddia etti.

Bilindiği üzere toplamda Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 35  milyondan  fazla Kovid-19 vakası kaydedildi ve ölü sayısı bir milyonu aştı. Johns Hopkins Üniversitesi istatistiklerine göre en çok vaka sayısı ABD, Hindistan ve Brezilya’da gözlemlendi.

Salgının başlangıcından bu yana Rusya’da ise 1 milyon 200 bin koronavirüs vakası tespit edilirken, 979 binden fazla hasta iyileşti ve 21 bin 358 kişi hayatını kaybetti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası geldi. “Vektor” merkezi müdürü Rinat Maksyutov, birkaç yıl içinde daha büyük bir salgın olacağını öne sürdü.

Rusya’da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırıldı

Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi, Rusya'da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırdı. İlaçların aşıya alternatif olmadığı açıklandı.Rusya Federasyonu...

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı. Enfekte olan doktorlar, 6 milyar 803 milyon ruble sigorta ödemesi aldı. Rusya...

Rus aşısının dünya pazarı hacmi, 100 milyar dolar

Devlet Başkanı Putin Rus aşısının dünya pazarındaki hacmi 100 milyar dolar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Putin, hükümetin sıkı karantina resjimi uygulama niyetinin...