25 Ekim 2020
Ana Sayfa Yerel Moskova’da tersine göç başladı

Moskova’da tersine göç başladı

Yılda 100 ile 200 bin arasında göç alan Moskova’da tersine göç başladı. 2018 yılında başkentten 50 bin kişinin ayrıldığı açıklandı.

Urban Land Institute Kentsel Dönüşüm Komitesi üyesi Denis Sokolv tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, uzun zamandır ilk kez Moskova’dan vatandaşlar aktif bir şekilde ayrılmaya başladı.

Tersine göç 2 yıl önce başladı

Denis Sokolv, bu eğilimin sinyallerinin 2 yıl önce görüldüğünü belirterek açıklamalarında “2018’de yaklaşık 30-50 bin kişi Moskova’dan ayrıldı. Bu rakamlar şaşırtıcı, çünkü on yıllar boyunca her yıl 100 ila 200 bin kişi başkente geliyordu” ifadelerini kullandı.

Sokolov, tersine göçü, koronavirüs salgını nedeniyle işgücü piyasasındaki olumsuz eğilimler ve uzaktan çalışmanın başlamasının arttıracağını ifade etti.

Uzman aynı zamanda, nüfusun dışarıya çıkmasının bölgelerin durumu üzerinde olumlu bir etkisi olacağı görüşünü dile getirdi. Sokolov “Bu, bölgesel şehirler için harika bir fırsat. Şehirler yetenekler için rekabet edebilir çünkü çok ilginç bir plan ortaya çıkıyor. Vatandaş uzaktan Rus şirketi için çalışıyorsa ve bölge şehrinde yaşıyorsa, o zaman bu şehirde para harcıyor demektir” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Nurmagomedov’dan akıllara kazınacak galibiyet

Dağıstanlı sporcu Nurmagomedov’dan akıllara kazınacak galibiyet geldi. UFC hafif siklet şampiyonluğu maçında Justin Gaethje’yi yenmeyi başardı.Dağıstanlı...

Gamaleya Merkezi “Temmuz’da önemli gelişmeler olacak”

Gamaleya Merkezi, pandemi konusunda "Temmuz'da önemli gelişmeler olacak" açıklamasını yaptı. Toplu aşılama ve bağışıklık nedeniyle virüsün üstesinden gelineceği bildirildi.

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı

Moskova’da kasiyersiz ilk Pyaterochka mağazası açıldı. Mağazaya girmek için, App Store ve Google Play'de bulunan özel bir uygulamanın indirilmesi X5 ID‘ye kayıt...

Rus petrol tankerinde patlama

Rus petrol tankerinde patlama meydana geldi: 10 kişi kurtarıldıAzak Denizi'nde bir Rus petrol tankerinde meydana gelen patlama...