27 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Çavuşoğlu: Rusya, arabuluculuk rolünü iyi şekilde üstlenebilir

Çavuşoğlu: Rusya, arabuluculuk rolünü iyi şekilde üstlenebilir

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta Rum kesimi ve KKTC arasında Rusya’nın arabuluculuk rolünü çok iyi şekilde üstlenebileceğini açıkladı. Çavuşoğlu, arabuluculuğu ‘Tarafsızlık’ şartına bağladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’da Rusya’nın tarafsız olması kaydıyla, çok iyi bir arabulucu olabileceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, , İtalya’nın önde gelen gazetelerinden La Stampa’da “AB, bize yaptırım uygulamaya cüret etmesin. Türkiye, çıkarlarını savunacak” başlığıyla yayımlanan bir demeç verdi.

“Yaptırım, kararlılığımızı güçlendirir”

Brüksel’deki AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme gelmesine ilişkin Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her türlü yaptırım, karşı etki yaratır ve haklarımızı, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma yönündeki kararlılığımızı güçlendirmekten başka etki göstermez. Türkiye, Doğu Akdeniz’de deniz sınırları konusunda maksimalist iddialar dayatmaya yönelik girişimler karşısında sadece kendi haklarını ve Kıbrıslı Türklerin menfaatlerini korudu. İlişkilerimizi normalleştirmek elzemdir ve bunu yapmanın tek yolu; bazı AB üyelerinin maksimalist taleplerini, Türkiye-AB ilişkilerinden ayırmaktır.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nde (AB) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik yaptırımların gündeme gelmesine tepki göstererek, “Her türlü yaptırım, karşı etki yaratır ve haklarımızı, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma yönündeki kararlılığımızı güçlendirmekten başka etki göstermez.” ifadesini kullandı.

Rusya’yanın arabuluculuk teklifi

Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında ara buluculuk teklif etmesine ilişkin “Rusya, ancak tarafsız olursa Ada’daki iki taraf arasında ara buluculuk rolünü çok iyi şekilde üstlenebilir.” yorumunda bulundu.

Rusya ile ilişkiler konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Rusya bizim komşumuz ve kesinlikle bölgemizin önemli bir aktörü. Mümkün olduğunca iş birliği yapar, gerektiğinde ise pozisyonumuzu koruruz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, İtalya’nın önde gelen gazetelerinden La Stampa’da, “AB, bize yaptırım uygulamaya cüret etmesin. Türkiye, çıkarlarını savunacak” başlığıyla yayımlanan bir demeç verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...

Rusya, ikinci aşının üretimine başladı

Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Spurnik V'yi üreyen Rusya, ikinci aşının üretimine başladı.Rusya'da ikinci aşı hamlesi geldi. Dünyanın ilk...

Rusya’da günlük can kaybında rekor

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle, günlük can kaybında rekor yaşandı. Son 24 saatte 320 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının pandeminin başından beri en yüksek...

Dünya genelinde vaka sayısı, hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı kişi sayısı 43 milyon 790 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 164 bin 609 kişi...