27 Ekim 2020
Ana Sayfa Spor Rusya’ya ev sahipliği için 100 milyon dolar

Rusya’ya ev sahipliği için 100 milyon dolar

FİFA’nın 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği için Rusya’ya 10 milyon dolar ödeyeceği açıklandı. FİFA’dan alınacak miktarın bir kısmı, alt yapı ve stad inşasında kullanılacak.

Rusya Futbol Federasyonu (RFF) Başkanı Alexander Dyukov, Rusya Futbol Birliği’nin  2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığı için  Uluslararası Futbol Federasyonu’ndan (FIFA) 100 milyon dolar alacağını söyledi.

Alacağımız miktarı arttırdık

Dyukov,  RFF temsilcileri ile gerçekleştirdiği web seminerinde “ 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan bölgeler, FIFA Legacy programı kapsamında fonların büyük bir kısmını alacak. FIFA ile yaptığımız müzakereler sonucunda gelecek olan miktarın neredeyse ikiye katını almayı başardık. Yani, 60 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarmayı  başardık. “ dedi.

Alt yapı ve stad inşasında  kullanılacak

RFF Başkanı “ Bu miktarın yarısından fazlası, RFF tarafından Dünya Kupası’nda ev sahibi yapan bölgelerdeki stat inşası dahil olmak üzere altyapı gibi teknik konulara harcanması için ayrılmıştır.” açıkladı.

Başlangıçta FIFA, Rusya Futbol Federasyonu’na 60 milyon dolar vermeyi planlamıştı, ancak yapılan müzakereler sonucunda bu rakam 100 milyon dolara çıktı. Gelecek olan paranın 40 milyonu  turnuvanın düzenlendiği şehirlerdeki futbol altyapısına ve inşaatına harcanacak.

2018 Dünya  Kupası

14 Haziran 2018’den 15 Temmuz 2018’a kadar gerçekleşen Dünya Kupası Rusya’da gerçekleşti.  Kupayı kaldıran taraf finalde Hırvatistan’ı yenen Fransa oldu. Rusya milli takımı penaltı atışlarında Hırvatistan’a çeyrek finalde elenmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...

Rusya, ikinci aşının üretimine başladı

Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Spurnik V'yi üreyen Rusya, ikinci aşının üretimine başladı.Rusya'da ikinci aşı hamlesi geldi. Dünyanın ilk...

Rusya’da günlük can kaybında rekor

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle, günlük can kaybında rekor yaşandı. Son 24 saatte 320 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının pandeminin başından beri en yüksek...

Dünya genelinde vaka sayısı, hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı kişi sayısı 43 milyon 790 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 164 bin 609 kişi...