27 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi İkinci dalga, konut teslimatlarına geciktirir

İkinci dalga, konut teslimatlarına geciktirir

İnşaat şirketlerinin temsilcilerine göre, koronavirüs pandemisinde olabilecek ikinci dalga ve getirilecek kısıtlamalar, konutların teslimatlarını geciktirecek.  

Rus inşaat firmalarının temsilcileri TASS’a yaptığı açıklamada,  inşaat şirketlerinin ikinci bir koronavirüs dalgası durumunda şantiyelerde gerekli tüm önleyici tedbirleri almaya hazır olduklarını belirtti.  Ayrıca temsilcilere göre, eğer ki inşaat  çalışmalarının ve  yapı malzemeleri üretiminin durdurulması, konutların tesliminde gecikmelere neden olabilir.

Firma temsilcilerinin kısıtlama görüşü

Dars İnşaat firmasının Ulyanovsk Direktörü Dmitry Sofronov, “ İlk dalga bizim firmamız için çok önemli bir problem yaratmadı. Hem inşaat sürecinde hem de satış sürecinde istediğimiz yere geldik. Olası bir ikinci koronavirüs dalgasına hazırlık, bu dalganın şiddetine bağlı olacaktır. İkinci dalganın başlaması sonucunda, şantiyeler kapatılırsa bunun inşaat üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.” dedi.  

Pervıy Trest İnşaat  Şirketleri Grubunun  Başkurdistan bölgesinin Halkla İlişkiler Müdürü Natalia Vsesvyatskaya “  Bazı inşaat firmaları, koronavirüsün ilk dalgası olduğu zaman inşaata devam etmelerine rağmen konutların teslimatı konusunda gecikmeler yaşadı. Koronavirüsünün ikinci dalgası eğer olursa, inşaatlara  malzeme tedariki gecikecektir. Böylece inşaat firmaları belirlenen teslim tarihlerini öteleyecektir.” Açıklamasını yaptı.

Rus inşaat firması “Samolet group”  Genel Müdür  Yardımcısı Vitaly Rudenko, son aylarda başlatılan inşaatların teslimat süresinin, bu gelecek olan yeni koronavirüs kısıtlamalarından daha az etkileneceğini söyledi.

Önde gelen Rus inşaat firmalarının  temsilcileri, gelecek olan kısıtlamalar ile birlikte konutların tesliminin gecikeceğinden emin.

İnşaat işçisi eksikliği

Kortros İnşaat Şirketler Grubu  Başkanı Veniamin Golubitsky,  inşaatların teslimatlarındaki gecikmelerle ilgili olan sorunun, bu yılki Bağımsız Devletler Topluluğu  (BDT) ülkelerinden gelen işçiler konusunda yaşandığını açıkladı.

A101 İnşaat Şirketler Grubu Moskova Departmanın Müdürü Oleg Guryev, “ İnşaat işçisi konusunda sadece BDT ülkelerinden gelen işçiler için sorun çıkmadı. Rusya’da yaşayan işçiler konusunda da problemler ortaya çıktı. Moskova’da tüm şantiyelerde inşaatlar durduğu zaman tüm işçiler  memleketlerine gitti. İnşaatlar devam etmeye başladığı zaman ise çoğu işçi hızlı bir şekilde iş başı yapamadı veya bazıları başka iş buldu. Çoğu müteahhitler şantiyelere gerekli sayıda işçi sağlayamıyor.” Dedi.

IC Perspektiva inşaat şirketinin Genel Müdürü Mikhail Ivanov, salgının ikinci dalgasının başlaması durumunda,  inşaat şirketlerinin şantiyelerde, çalışan işçilerin çalışmaya döneceğine güvenebileceklerini söyledi.

Şantiyelerde Koronavirüs tedbirleri

İnşaat şantiyelerinde koronavirüs enfeksiyonun yayılmasını önlemek için inşaat firmaları gerekli sağlık tedbirlerini alıyor.

PIK inşaat grubunun basın servisi “Şantiyelerimizde işçilerin sağlıkları ile ilgili her türlü önlemleri almaktayız. Tüm işçilerimize maske ve dezenfektan imkanı sağlanıyor. Her gün işçilerimizin ateşlerini ölçüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ingrad İnşaat Grubu  Başkan Yardımcısı Grigory Zvenigorodsky “Ingrad şirketler grubu tüm tesislerinde sağlık durumlarına karşı çok ciddi önlemler almaktadır. Yeni işçilerimizi Covid-19 testleri sonrasında işe almaktayız. Ek olarak, tüm  işçilerimizin yüzde 10’una  iki haftada bir Covid-19 testi uygulamaktayız.” Dedi.

Koronavirüsün ilk dalgasında konut satışı düştü

İnşaat firmaları, sosyal mesafe kuralları çerçevesinden dolayı, ikinci bir dalga yaşanması halinde satışları  internet üzerinden yapmak istiyorlar.

Level Group bu baharda ev satın alımında yüzde 40 ila 45 oranında ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı.

Level Group Genel Müdürü Kirill Ignakhin, “ Salgının ilk döneminde neredeyse satış konusunda  yarı yarıya bir düşüş yaşadık.  Ancak, günümüzde  konut satın almak isteyenlerin rahatlıkla bankalarla ve online satış  yerleriyle görüşebilirler. Ayrıca, bu talebi karşılamak için sübvansiyonlu ipotekler de devlet tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle biz olası bir ikinci dalga olması halinde herhangi bir düşüş beklemiyoruz.” Dedi.

İnternet üzerinden konut satışı

St. Petersburg Emlak Danışmanlığı Merkezi Başkanı Olga Trosheva,  genel olarak mesafeli konut satış oranın yüzde 80 ila 90 arasında olduğunu söyledi.

Etalon Emlak Danışmanlığı Grubu, online daire satışı için internet üzerinden elektronik imza  ve ipotek vermek üzerine dair bir sistem kurdu. Şirketin tüm çalışanları günümüzde uzaktan çalışıyor.  PIK Group’ta da personellerinin yüzde 80’nden fazlası uzaktan çalışıyor.

Daha önce Rusya İnşaat Bakanı Vladimir Yakushev, koronavirüs salgını nedeniyle Rusya’daki  53 bölgede şantiyelerdeki çalışmanın askıya alındığını, Moskova ve Moskova Oblastı’ndaki tüm inşaatın tamamen durduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...

Rusya’da günlük can kaybında rekor

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle, günlük can kaybında rekor yaşandı. Son 24 saatte 320 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının pandeminin başından beri en yüksek...

Dünya genelinde vaka sayısı, hızla artıyor

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı kişi sayısı 43 milyon 790 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 164 bin 609 kişi...

Brent petrolün fiyatı arttı

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,88 artışla 41,17 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası...