31 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’den Rusya’ya bin ton Somon ihracatı

Türkiye’den Rusya’ya bin ton Somon ihracatı

Türkiye’den Rusya’ya 2020 yılında bin ton soman balığı ihracatı yapıldı. Malatya’daki çiftliklerde somonun yanı sıra alabalık da üretildiği  ve 11 ülkeye ihraç edildiği ifade edildi.

Malatya’daki çiftliklerde bu yıl üretilen bin ton somon balığının Rusya Federasyonu’na ihraç edildiği açıkladı.

Kayısı başkenti balık ihracına başladı


“Dünya kayısı başkenti” olarak bilinen Malatya, yetiştirdiği alabalık ve somon balığıyla kültür balıkçılığında da adından söz ettiriyor. Malatya’da üretilen yaklaşık 5 bin ton balık, başta AB üyesi ülkeler olmak üzere 11 ülkeye ihraç ediliyor.

Bu yıl ilk kez üretimine başlanan ve bin ton verim alınan somon balığı Rusya’ya ihraç edilirken, yaklaşık 4 bin ton alabalık da işlenerek Almanya, Japonya, Danimarka, Polonya, Belçika, Romanya, Hollanda, İsrail, Gürcistan, Rusya ve Azerbaycan’a satıldı.

Üretim yüzde 100 arttıKarakaya Baraj Gölü ve bazı bölgelerde kurulan tesislerde 2005’de 286 ton olan balık üretimi geçen yıl 2 bin 500 tona bu yıl da 5 bin 550 tona ulaştı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit,  Malatya’nın tarım ve hayvancılık sektörüyle ülke ekonomisine katkı sağlayan önemli illerden biri olduğunu söyledi.

Somon balığının kilogramı 4-5 dolardan ihraç edildi

Kentte geçen yıl yaklaşık 2 bin 500 ton alabalık üretimi olduğunu bildiren Macit, şöyle devam etti.

“2020 yılında 3 bin ton kapasiteli 8 firma daha müracaat ederek balık üretimine başladı ve üretimimiz 5 bin 550 tona yükseldi. Biz Karakaya Baraj Gölü’nde alabalığın yanında somon üretimine de başladık. 1000 ton civarında somon üretimimiz var, bunun tamamı kilogramı 4-5 dolardan ihraç ediliyor.”


EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den Erdoğan’a İzmir depremi taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İzmir depremi nedeniyle hayatlarını kaybedenler için taziye mesajı geldi.Rusya Devlet Başkanı...

Moskova’da izolasyon ihlalleri

Rusya’nın başkenti Moskova’da pandemi sürecinde izolasyon ihlalleri nedeniyle 113 bin  adet para cezası kesildiği açıkladı.Moskova Ana Kontrol Yönetimi...

Rusya Güvenlik Konseyi, Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü

Rusya Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında Karabağ ve Avrupa’daki durumu görüştü.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın sözcüsü Dmitriy...

Rusya’da bölgelere 300 milyarlık ek destek

Rusya’da hükümet bölgelere 300 milyarlık ek destek verdi. Başbakan Mişustin, destek paketinin 200 milyar rublelik kısmının bölgelere gönderildiğini, kalan 100 milyarlık kısmın...