27 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem 1 Ekim’den sonra, Rusları bekleyen düzenlemeler

1 Ekim’den sonra, Rusları bekleyen düzenlemeler

Rusya’da hükümet, sosyal ve ekonomik alanda bir çok değişikliğe gitti. 1 Ekim’den sonra, Rusları bekleyen düzenlemeler ile mevduat için artan geri ödeme, başvurularda çocuk ödemeleri ve halka açık kafe ve restoranlarda nargile yasağı yeniden düzenlendi.

Rusya Federasyonu hükümetinin 1 Ekim’de yürürlüğe giren kararlarıyla, vatandaşların hem gündelik hem de iktisadi alanda yaşamlarına birçok yenilik girdi. Rusya’da vatandaşları bekleyen yenilikler şu şekilde sıralandı;

Banka mevduatları için sigorta koşulları değişiyor

Herhangi bir bankanın lisansı 1 Ekim’den itibaren iptal edilirse, banka mevduatı üzerinden alınan tutarlar için artırılmış bir sigorta tazminatı ödenmesi gerekir.

Bu durumlarda tazminat, sigortalanacak miktarın yüzde 100’ü olacak, ancak toplamda 10 milyon ruble’den fazla olmayacak. Bilindiği üzere önceden, maksimum ödeme miktarı 1 milyon 400 bin ruble idi.

İade başvuru süresi uzatıldı

Gayrimenkul alım satımı ile bağlantılı olarak açılan escrow hesabı sahipleri için iade başvurusunda bulunabileceğiniz süre uzatıldı. Önceden, böyle bir hesaptaki fonlar, devletin gayrimenkul haklarının tescil tarihinden itibaren üç güne kadar sigortaya tabi tutuluyordu. Yeni düzenlemeye göre, tescil tarihinden itibaren, üç ay dolmadan önce tabi tutulacak. Ek olarak, bir vatandaşın bankada birkaç escrow hesabı olduğunda ve bunların altındaki toplam yükümlülük miktarı 10 milyon rubleyi aştığında, bir geri ödeme prosedürü oluşturulacak. Bu durumda, her mevduat için tutarına orantılı olarak, ancak toplamda 10 milyon ruble’den fazla olmamak üzere sigorta ödenecek. Kanun ayrıca sigorta ödemelerini KOBİ’lerin, kar amacı gütmeyen sosyal kuruluşların, bahçecilik derneklerinin, ev sahipleri derneklerinin, kar amacı gütmeden faaliyet gösteren konut inşaat kooperatiflerinin sicilinden küçük işletmelerin fonlarına kadar genişletti. Tazminat miktarı 1 milyon 400 bin rubleyi geçmeyecek. Belge ayrıca sigorta tazminatını tüketici kooperatiflerini kapsayacak şekilde genişletiyor.

OSAGO satın alma işlemleri normal rejimine dönüyor

Pandemi sırasında Zorunlu Otomatik Sorumluluk Sigortası (OSAGO) sözleşmelerinin teşhis kartı olmadan sonuçlandırılmasına yönelik özel bir prosedür 30 Eylül’e kadar yürürlükteydi. Ama şimdi denetim noktaları her zamanki gibi çalışıyor. Bu nedenle, 1 Ekim’den itibaren sigorta satın alırken, bir teşhis kartı göstermeniz veya numarasını vermeniz gerekecek. Kartsız poliçe satın alanlar 31 Ekim’e kadar teknik bir incelemeden geçecek.

Kamuda çalışanların maaşları artırılacak

1 Ekim’den itibaren federal hükümet, bütçe, özerk kurumları ve federal hükümet kurumlarında çalışanların maaşları artırılacak.

Ödemeler yüzde 3 oranında, yani yıllık enflasyon seviyesine göre endekslenecek. Aynı artış, buna eşdeğer askerlik ve hizmet sağlayan askeri birimlerin, kurumların ve federal yürütme organlarının alt bölümlerinin sivil personelini de bekliyor.

Ekim ayından bu yana, askerlerin ve güvenlik görevlilerinin maaşları 1,03 kat artacak. Artan maaşlara uygun olarak, uyuşturucu kontrol makamlarında görevden alınanlara ve bunların aile fertlerine yönelik emekli maaşları yeniden incelenecek.

Ayrıca Devlet Başkanı, yargıçların maaşlarının 1 Ekim’den itibaren yüzde 3 oranında artırılması için bir kararname imzaladı.

İşsiz girişimciler için maksimum ödenek tutarı iptal edildi

1 Mart 2020 tarihinden sonra Bireysel Girişimciliği kapatan girişimciler için artan işsizlik yardımı miktarı normu sona erdirildi. Girişimciler pandemiden önce, sadece işadamının önceki gelirine bağlı olmayan ve ayda 1500 ruble olan minimum ödeme miktarını talep edebiliyorlardı. Ödeme miktarı geçici olarak 12 bin 130 rubleye çıkarıldı, girişimciler daha önce üç ay içinde böyle bir ödenek alabilirlerdi. Ayrıca, 1 Ekim’den sonra, hakları 1 Mart 2020 tarihinden sonra sona eren vatandaşlar için yardımların otomatik olarak uzatılması kuralı iptal edildi.

Çocuk ödemeleri için tekrar başvurmanız gerekiyor

1 Nisan-1 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında, düşük gelirli aileler için 3 yaşın altındaki birinci veya ikinci çocuk için aylık ödemeler otomatik olarak yapıldı. 2 Ekim’den itibaren başvuru sunma prosedürünün yanı sıra, sosyal güvenlik yetkililerine ve Rusya Emeklilik Fonu’na ikamet değişikliği ve ödemelerin sona ermesine yol açan koşullar hakkında bildirimde bulunma yükümlülüğü devam edecek.

Bağış kurumlarının şeffaflığı artıyor

Vatandaşlar, hayır kurumlarının bağışları nasıl kullandığını öğrenebilecekler. 5 Ekim’den itibaren kâr amacı gütmeyen organizasyonlar internet siteleri üzerinden bu konu hakkında bir rapor yayınlamaları gerekiyor. Ayrıca yasa, bağış toplamak için bir bağış kağıdı tanımını ve kullanım kurallarını da getirdi. Örneğin, kar amacı gütmeyen bir kuruluş böyle bir belgenin üzerinde adını, adresini, varsa internet sitesini belirtmeli ve bağış toplama amacını açıklamak zorunda kalacak.

Rus vatandaşlığı almak daha kolay hale gelecek

12 Ekim’de Rusya’da kalıcı olarak ikamet eden ve 18 yaşını dolduran Rus vatandaşlığına sahip çocukları olan vatandaşların basitleştirilmiş bir şekilde Rus vatandaşlığı almasına olanak sağlayacak değişiklikler yürürlüğe girecek. Şimdilik sadece çalışamayan yaşlı yabancılar böyle bir fırsata sahip olabilir. Basitleştirilmiş prosedür, adayın Rusya’da en az beş yıl kesintisiz yaşamasını ve gelir kaynağını doğrulamasını gerektirmiyor. Ayrıca 12 Ekim’den itibaren Rus vatandaşlığı almak için parmak izi vermek, zorunlu hale gelecek.

Ayrıca, cafe ve restoranlarda nargile içmeye yasak getirilecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Çavuşoğlu Lavrov’la görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov'la başta Dağlık Karabağ olmak üzere, bölgesel sorunları görüştü.

Rusların Palandöken ilgisi

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken, kış turizmi için Rusların ilgisini çekiyor. Palandöken'de yapılan rezervasyonlarda Ruslar birinci sırada yer aldı.

Rusya’da QR kodu ile satın almada artış

Merkez Bankası verilerine göre, Rusya’da  QR kodu ile satın almada artış yaşandı. 2020 Ekim ayında QR kodu ile satın alma, Eylül ayına...

Rusya’da yeni kısıtlamalar

Rusya’da maske yasağının kapsamı genişletildi. Kalabalık yerlerde, asansörlerde, otoparklarda maske takmak zorunlu hale getirildi.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici...