23 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusların vadesi geçmiş borçlarında, rekor artış

Rusların vadesi geçmiş borçlarında, rekor artış

Rusların vadesi geçmiş borçlarında rekor artış meydana geldi. Borçların 1 trilyon rubleyi aştığı ve  bu durumun 2016’dan beri en yüksek  borç tutarı olduğu açıkladı.

Rusya Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre, Rus vatandaşlarının 90 günlük borçlarının Ağustos ayındaki vadesi yüzde 5.3 arttı. 1 Eylül itibariyle Rusların  geçmiş vadeli borçları  bir trilyon rubleyi aştı. En son bu kadar yüksek vadeli borç tutarının 2016 yılının sonunda gerçekleştiği bildirildi.

Kötü kredi notu da arttı

Rus vatandaşlarına verilen kötü kredi notunun da Ağustos sonunda yüzde 0.2 artarak yüzde 5.4’e yükseldiği belirtildi. Ağustos ayında, 27.31 milyar ruble için 79.6 bin kredi  “kötü kredi” notunu aldı. Merkez Bankası verilerine göre, Eylül ayı başında toplam bireysel kredi tutarı  18.8 trilyon rubleye ulaştı. Eylül ayı boyunca bu tutar  yüzde 1.9 arttı.

Durumu kötüleştiren etmenler

Şubat – Mart 2020’deki Rus ekonomisi için olumsuz bir zaman olması bu borç oranının yükselmesinde büyük faktör oldu. En büyük etkenler ise koronavirüs salgının hızlıca yayılması, petrol fiyatlarındaki düşüş, rublenin diğer döviz kurlarına karşısında önemli derecede değer kaybetmesi bu borçların artmasında önemli bir rol oynadı. Bu durumu düzeltmek için Rusya Merkez Bankası, ekonomiyi ve vatandaşları desteklemek için önlem paketleri hazırladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, Erdoğan’ın Kırım açıklamalarını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarını yorumladı. Putin, Erdoğan’ın bu konudaki görüşünün kendisi için çok önemli olmadığını söyledi.

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri, Moskova’da verildi

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.Rusya’nın başkenti Moskova’da Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı'nın organize ettiği...

Moskova Metrosu’nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıklandı

Altyapı Müdürlüğü Başkanı Dmitry Doschatov tarafından, Moskova Metrosu'nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıkladı. Doschatov, Moskova Metrosu'nun iki saat arayla dezenfekte edildiğini bildirdi.

Perm | Rusya Şehirleri | Пермь

Perm (Пермь) Rusya Federasyonu'nda nüfusu 1 milyonu aşan Batı Ural'ların en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyük dördüncü nehri olan Kama Nehri’nin kıyısına...